Kontakty

Magnetické otázniky 2 – Korodujú neodýmové magnety? Oslabujú sa navzájom?

Zveřejněno: 2018-02-28 09:44:05
Kategorie: Magnetické zaujímavosti

Smer magnetických domén.

Korodujú neodýmové magnety? Oslabujú sa navzájom? Ako funguje magnetický rotopéd? Zistite odpovede na otázniky v druhom diele seriálu o magnetismu.

Z prvého dielu seriálu už viete, čo je magnetit a kde tento minerál nájdete na Slovensku. Viete, či magnetická sila magnetov časom zoslabne a ako funguje magnetické pole. Čítajte ďalej.

1) Korodujú neodýmové magnety?

Neodýmové magnety bez povrchovej úpravy veľmi rýchlo oxidujú a lámu sa. Preto ich výrobcovia poťahujú tromi vrstvami – niklom, meďou a opäť niklom. Táto povrchová úprava však pri dlhodobom použití vonku nestačí.

Silné neodýmové magnety preto radšej používajte len v suchom vnútornom prostredí. Ak chcete permanentné magnety používať aj vonku, ochráňte ich pred prírodnými vplyvmi lepiacou páskou, antikoróznou farbou alebo lakom.

Samárium-kobaltové magnety, označované aj SmCo magnety, sú oproti neodýmovým magnetom oveľa odolnejšie voči vysokej teplote, nepriaznivým podmienkam a hlavne korózii. Ďalšia povrchová úprava už nie je potrebná.

Ako je to s feritovými magnetmi? Feritové magnety sú odolné voči vlhkosti a vo vonkajšom prostredí nekorodujú.

2) Ako funguje magnetický rotopéd?

Rotopédy a cyklistické trenažéry sa líšia typom odporového systému – teda tým, čo šliapajúcemu športovcovi nahrádza trecí odpor cesty alebo záťaž do kopca. Existujú dva hlavné typy rotopédov – s magnetickým a elektromagnetickým brzdným systémom.

Pri magnetickom rotopéde si regulujete záťaž mechanicky, väčšinou otáčaním ovládacieho kolieska s niekoľkými stupňami záťaže. Pri elektromagnetickom rotopéde si nastavíte záťaž elektronicky cez počítač, napríklad pomocou tlačidiel „plus“ a „mínus“.

Výhodou lepšie vybavených rotopédov riadených počítačom je, že si môžete vopred zvoliť záťažový program, podľa ktorého sa vám v priebehu tréningu zvyšuje alebo znižuje záťaž.

Jadrom väčšiny rotopédov je zotrvačník – kovový kotúč umiestnený zvyčajne
v prednej časti stroja. Čím väčšiu záťaž nastavíte, tým bližšie sú magnety
k zotrvačníku a tým ťažšie sa vám šliape. Magnety totiž na zotrvačník pôsobia magnetickou silou, a tým dochádza k jeho brzdeniu.

3) Keď k sebe budete dlhšie tlačiť dva magnety „odpudivou“ stranou, oslabia sa vzájomne a zoslabne ich magnetická sila?

Asi viete, že ak priložíte k sebe dva magnety rovnakými pólmi k sebe, budú sa odpudzovať. Ak budete pri sebe držať dva silné permanentné magnety stranami
s rovnakými pólmi dostatočne dlho, ich magnetická sila časom zoslabne. V silnom magnetickom poli totiž dochádza k skokovej zmene orientácie magnetických domén. Čo to znamená, napovie ilustrácia.

  • S = južný pól magnetu
  • N = severný pól magnetu

Máte ďalšie otázky zo sveta magnetizmu? Sledujte ďalej blog Unimagnet.

Sdílet obsah článku