Vedeli ste, že moderné neodýmové magnety unesú až tisícnásobok svojej váhy? Ich silu využijete nielen na zdvíhanie a prenášanie, ale aj na vyťahovanie zapadnutých, stratených a utopených predmetov. Bez nároku na honorár za vás upracú a vyčistia stoku alebo odpadky. Prečítajte si, aké sú ich ďalšie výhody. Dozviete sa, na čo si dať pozor pri výbere magnetov pre lovcov pokladov, a vytiahnite potom napríklad trezor z rieky, ako v ukážke na videu v článku.
V rozprávke musel Široký vypiť pol rybníka, aby Dlhý mohol z dna vytiahnuť začarovaný prsteň. Ak riešite rovnaký problém – ako vytiahnuť utopený predmet (napríklad len „obyčajné“ kľúče), použite radšej na šnúre zavesený extra silný neodýmový magnet.
Ako vytiahnuť sloníča zo studne
Kovový prvok neodým je v súčasnosti najsilnejší známy permanentný magnet. V pomere k svojej váhe unesie až 1000× viac než sám váži. Na trhu je napríklad malý neodýmový silák – magnet pre lovcov pokladov s hmotnosťou 250 gramov, ktorý zdvihne školáka vážiaceho 30 kilogramov. Teda, ak bude sedieť na oceľovej sedačke. Dvojnásobne ťažký magnet KR-55-08/12-25-N zdvihne čerstvo narodené sloníča s hmotnosťou 100 kilogramov – ak bude ležať v železnom koši.
K magnetu sa správajte slušne, vydrží takmer večne
Neodýmovým magnetom škodí nadmerné teplo a vlhko. Pri bežnom využití však zrejme neprekročíte odporúčanú teplotu 80 °C, po prekročení ktorej už magnet stráca magnetické vlastnosti. Negatívnemu účinku vody (oxidácii) možno zabrániť galvanizovaním povrchu zinkom. Poniklovaním sa magnet stáva úplne vodoodolným, a teda vhodným aj pre čističov či čističe rybníkov.
Ak sa vám nepodarí vytiahnuť predmet z vodných hlbín na prvýkrát, hlavne magnet od zlosti nehoďte na zem. Je pomerne krehký a nemusel by nešetrné zaobchádzanie vydržať. Ak podceníte príťažlivú silu magnetu a nedáte pozor pri manipulácii, hrozí vám úraz – pricviknutá pokožka či iné poranenia. Permanentný magnet nie je hračka pre malé deti. Zato dospelé „deti“ si s ním užijú veľa zábavy.
Magnety pre lovcov pokladov
Ako už bolo spomenuté, silným magnetom na špagáte sa dajú spoľahlivo vyčistiť potoky od železných harabúrd. Navyše pri jeho veľkej nosnosti vytiahnete aj viac ako 100 kg ťažké predmety, napríklad staré hrnce plné žiab a blata. Môžete „vybieliť“ studne, fontány a vodostreky od mincí vhodených na pamiatku.
Ak nie ste správca či majiteľ vodnej nádrže, vopred si vybavte povolenie. Inak by to oprávnený vlastník mohol chápať ako neoprávnené prisvojenie cudzej veci a vyhnať vás z pozemku palicou, prípadne v sprievode strážcov zákona.
Čo s magnetem pre lovcov pokladov ďalej? Spustite ho na 10-metrovom lane, ktoré je súčasťou magnetickej súpravy pre lovcov pokladov, do studne. Možno vytiahnete zaujímavé úlovky. S magnetom zachránite aj kľúče spadnuté do kanála. Objavíte feromagnetické poklady na pláži, v rokline, v tráve. Nájdete aj povestnú ihlu v kope sena.
Magnety pre gazdinky aj domácich majstrov
Neodýmové magnety sa uplatnenia v domácnosti, kuchyni i dielni. S ich pomocou jednoducho pozbierate rozsypané klince a upracete železné piliny či kovové hobliny. Vyčistíte aj zapchatý odpad. Poslúžia vám ako držiaky na kuchynské nože a náčinie, pre náradie, nožnice a kľúče. Zídu sa vám pri sanácii nádrží, kanálov, mestských stôk. Silné magnety využijete aj pri triedení odpadu.
Neodýmové magnety sú malé, skladné, vodoodolné a extra silné. Zmestia sa do každej kabelky alebo tašky lovcov pokladov. Ich využitie je všestranné a rýchle. Len pozor, aby ste ich nepriblížili k platobnej karte alebo citlivej elektronike.
Kúpte si praktický hľadač pokladov, strážcu kľúčov alebo neúnavný čistič rybníkov.
Na záver si pozrite video, ako sa dá pomocou extra silného magnetu vytiahnuť trezor z rieky.
A pozrite sa aj na najnovší super silný magnet pre lovcov pokladov a magnet fishing – magnetické monštrum pre fajnšmekrov F300 s magnetickou silou 2 × 310 kg.
Objavte ďalšie magnetické tipy na blogu Unimagnet.