Tvrdá voda je problém mnohých dnešných domácností. Vodný kameň ničí spotrebiče a usadzuje sa vo vodovodnom potrubí. Viete, akú má vaša voda tvrdosť? Zmerajte si ju. Zistite hodnoty vápnika a horčíka – minerálov, ktoré tvrdosť spôsobujú. Ako a čím však tvrdú vodu zmäkčiť? Jednou z možností, ako sa zbavíte vodného kameňa, je magnetická úprava vody. V texte nižšie sa dozviete, ako a či vôbec magnetizácia funguje, a čo sa s vodou pri pôsobení magnetu deje.
Čo je tvrdosť vody?
Tvrdá voda obsahuje vysoký obsah minerálov. Najviac je vo vode vápnika a horčíka, obsahuje však aj ďalšie minerály. Napríklad sodík, draslík a železo. Vápnik a horčík sú však dva hlavné prvky, ktoré ovplyvňujú tvrdosť vody.
Tvrdá voda ničí spotrebiče
„Vašu práčku má na svedomí vodný kameň.“ Asi povedomý výrok z reklamy na Calgonit.
Tvrdá voda spôsobuje bielo-hnedé usadeniny – vodný kameň. Vodný kameň sa usadzuje na vykurovacom telese v práčke, umývačke, bojleri, v rýchlovarných kanviciach, kávovaroch, na vodovodných batériách aj v potrubí.
Viac kameňa, drahšia prevádzka
Spotrebiče zanesené vodným kameňom majú vyššiu spotrebu energie. Tvrdá voda obmedzuje účinnosť pracích a umývacích prostriedkov.
Máte vodu nadmerne tvrdú? Najprv si tvrdosť vody zmerajte.
Ako odmerať tvrdosť vody
Nadmerne tvrdú vodu spoznáte už pri umývaní rúk Mydlo menej pení, ale ľahko sa oplachuje. Pri mäkkej vode je to naopak, mydlo sa ťažko zmýva.
Na meranie tvrdosti vody existuje napríklad kvapkový tester alebo merací pásik, ktorý ponoríte do vody. Pásik sa po krátkom čase zafarbí. Výslednú farbu potom porovnáte so stupnicou na obale a zistíte tvrdosť vody.
Tvrdosť vody definuje obsah vápnika a horčíka. Jednotkou tvrdosti je mmol/l, uvádza sa aj v nemeckých stupňoch tvrdosti °dH.
Pozrite sa na rozdelenie tvrdosti vody:
Odporúčaná hodnota pri vode určenej na konzumáciu by sa mala pohybovať v hodnotách 2,0 – 3,5 mmol/l. O rozbore vody vo vašom bydlisku sa informujte na Obecnom úrade. Ak máte obecný vodovod, mali by mať k dispozícii výsledky rozboru vody. Alebo sa informujte na správe vodárne, z ktorej vodu odoberáte.
Ako vodu zmäkčiť?
Rôzne spôsoby a rôzne účinky zmäkčenia vody
Zmäkčiť vodu a zabrániť tak usadzovaniu vodného kameňa môžete niekoľkými spôsobmi. Už viete, že tvrdá voda obsahuje vysoký podiel vápnika a horčíka. Logickým postupom je teda eliminovať tieto minerály.
Dajú sa z vody odfiltrovať reverznou osmózou pri použití veľmi jemného filtra. Ďalším spôsobom je využiť metódy iónovej výmeny. Pri prietoku vody úpravňou dôjde k výmene iónov vápnika a horčíka za neškodné ióny sodíka. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť vodného kameňa, je magnetizácia vody.
Magnetická úprava vody – je účinná, alebo nie?
Silné magnetické pole má vplyv na vápenaté usadeniny, molekuly vápenatých solí vo vodovodnom potrubí.
Ako magnetizácia funguje po technickej stránke?
Na vodovodné potrubie vy alebo technik nainštalujete krúžok s veľmi silným neodýmovým magnetom. Existujú aj špeciálne magnetické úpravne vody. Podľa výkonu magnetu ho namontujete buď na vstupnú prípojku vody do objektu, alebo priamo pred zariadenia, ktoré chcete ochrániť.
Čo sa deje s vodou pri pôsobení magnetu?
Vplyvom magnetického poľa získava voda vlastnosti mäkkej vody. Hlavne po fyzikálnej stránke sa zmení usporiadanie minerálnych látok. Po chemickej stránke sa zloženie vody nemení. To znamená, že obsah minerálov je v rovnakom pomere, ako bol pred pôsobením magnetu.
Po pôsobení silného neodýmového magnetu voda nevytvára tvrdé usadeniny, ale len mäkké či žiadne.
Všeobecne nemožno zaručiť, že bude magnetizácia fungovať práve vám. Účinnosť magnetického poľa závisí od teploty vody, druhu použitého materiálu rúr, obsahu železa vo vode alebo tvaru potrubia, ktorým voda prúdi. Každá voda má iné chemické zloženie.
Pred inštaláciou akéhokoľvek zariadenia na úpravu vody najprv získajte jej presný rozbor, a potom sa poraďte s odborníkmi. Čo funguje vašim známym v inom meste, u vás fungovať nemusí.
Preto ani neexistuje jednoznačná odpoveď, či magnetická úprava vodu zmäkčí, alebo nie. Navyše, tvrdosť je len jedným z faktorov, podľa ktorých je možné kvalitu vody posudzovať.
Sledujte ďalej magnetický blog Unimagnet, získajte prehľad aj o ďalších magnetických zaujímavostiach.