Čo je neodýmový magnet? Aké má vlastnosti? Zistite, kde sa magnety z neodýmu používajú a ako ich využijete aj vy. V článku sa tiež dozviete, akým spôsobom magnety bezpečne spojíte a zase oddelíte. Ako sa o magnet neporaniť, ani ho nepoškodiť? Čítajte ďalej.
Neodýmový magnet
Neodýmový magnet, presnejšie NdFeB, je zmesou neodýmu, železa a bóru. Je to najsilnejší permanentný magnet na svete. NdFeB magnety sa vyskytujú prirodzene v niektorých kameňoch, ale dajú sa aj vyrobiť – zapekaním kovového prachu.
Kto a kedy neodýmové magnety vynašiel?
V roku 1982 neodýmové magnety vyvinuli inžinieri zo spoločností General Motors a Sumitomo Special Metals. Pred vynálezom neodýmových magnetov boli najsilnejšími permanentnými magnetmi samárium-kobaltové magnety, značka SmCo. O ich výhodách a použití sa dočítate v článku Využite silu a tepelnú odolnosť SmCo magnetov.
Vlastnosti neodýmových magnetov
Udržia 1000-násobok svojej hmotnosti
NdFeB magnety udržia viac ako 1000-násobok vlastnej hmotnosti. Napríklad magnet s priemerom mince disponuje magnetickou silou, ktorá udrží železný predmet s hmotnosťou okolo 10 kg.
Sú krehké a korodujú, preto majú ochrannú vrstvu
Neodýmové magnety sú krehké a ľahko korodujú, preto ich výrobcovia poťahujú tromi vrstvami – niklom, meďou a opäť niklom. Magnety môžete poškodiť silným tlakom alebo ich vzájomnou zrážkou. Silným úderom neodýmové magnety dokonca zlomíte. S magnetmi z neodýmu zaobchádzajte opatrne. Nevŕtajte do nich.
Od hodiniek a mobilu ich radšej izolujte
Okolo magnetov je rozsiahle magnetické pole. Preto ich nedávajte blízko hodiniek, mobilného telefónu, počítača, flash disku a platobnej karty. Ak máte kardiostimulátor, neodýmovým magnetom sa vyhýbajte, mohli by ho poškodiť.
Rôzne typy pre rôzne teploty
Výrobcovia označujú magnety aj písmenovými kódmi – N, M, H, SH, UH, EH alebo AH. Tieto písmená predstavujú maximálnu pracovnú teplotu – 80, 100, 120, 150, 200 alebo 240 °C, ktorú magnety vydržia. Väčšina magnetov z produkcie spoločnosti UNIMAGNET končí písmenom „N“. Tieto magnety používajte do 80 °C.
Kde neodýmové magnety využijete? Doma, aj pri podnikaní
Neodýmové magnety a podnikanie
Neodýmové magnety sú súčasťou počítačovej techniky, malých mikrofónov, reproduktorov v slúchadlách i ďalších elektro-technických aplikácií. Zákazníci ich používajú v automobilovom priemysle alebo slúžia ako magnetické separátory nežiaducich predmetov ako sú klince alebo skrutky v mlynoch, potravinárskych a poľnohospodárskych prevádzkach.
Ak sa zaoberáte papierenskou výrobou, prevádzkujete brašnárstvo alebo stolárstvo, ploché kotúčové neodýmové magnety využite na uzatváracie systémy škatuliek, diárov, notesov, kabeliek, tašiek, aktoviek i dverí skriniek. Neodýmové magnety sú vhodné aj ako zariadenie upevňujúce POS v reklame, či pre kovospracujúci priemysel.
Neodýmové magnety v domácnosti
Kvádrové magnety využijete napríklad v dielni ako držiak náradia. V domácnosti nimi prichytíte poznámky, mapu, plagát k magnetickej tabuli, ale napríklad aj okennú sieť proti hmyzu. Magnety vám poslúžia aj na vytiahnutie mincí z fontány alebo kľúčov spadnutých do kanála.
Kotúčové neodýmové magnety využijete pri výrobe originálnych magnetiek na chladničku.
Silné magnetické gule a guľôčky z neodýmu sú napríklad základom kreatívnej stavebnice NeoCube. Dámy si môžu z magnetických guľôčok vyrobiť aj originálne šperky.
Je možné použiť magnety aj vonku?
Neodýmové magnety používajte len v suchom vnútornom prostredí. Povrchová úprava nie je pre dlhodobé vonkajšie použitie dostatočná. Ak chcete magnety využiť aj vonku, chráňte ich pred prírodnými vplyvmi pomocou antikoróznej farby, lakov alebo vodoodolným balením.
Ako silné magnety bezpečne spojíte a rozpojíte?
Ak už máte s neodýmovými magnetmi skúsenosti, asi viete, aké ťažké je dva silné magnety bezpečne spojiť alebo oddeliť. Zistite, ako na to.
1) Veľké magnety s dištančnými preložkami od seba oddeľte o hranu stola.
2) Na spájanie silných neodýmových magnetov použite drevený klin, ktorý vložte medzi dva magnety. Potom klin opatrne vyťahujte, kým sa magnety nespoja.
Čítajte ďalej magnetický blog Unimagnet. V ďalšom článku sa dozviete viac o magnetickej sile a najsilnejších neodýmových magnetoch.