Silné neodýmové magnety sú krehké a ľahko korodujú, preto ich výrobcovia povrchovo upravujú. Povrchová úprava však pre dlhodobé vonkajšie použitie nestačí. Ako zapuzdriť magnety a ochrániť ich proti prírodným vplyvom, korózii a vlhkosti? Zalejte magnety do epoxidovej živice. Zistite, ako na to.
Návod, ako zaliať magnety do epoxidovej živice
1) Pripravte si formu z vytvrdnutého silikónu. Napríklad formu na ľad. Formu umyte v horúcej vode a nechajte voľne uschnúť, aby na nej nezostali žiadne smietky.
2) V plastovom tégliku zmiešajte obe zložky – živicu a tužidlo v pomere podľa návodu. Väčšinou sa mieša v pomere 2 : 1 (2 diely živice a 1 diel tužidla). Dôkladne premiešajte a nechajte chvíľu odstáť.
3) Medzitým vnútro silikónovej formy vytrite bežnou vazelínou, aby sa živica pri vytvrdzovaní neprichytila k stene. Ak nemáte silikónovú formu, musíte použiť separátor živice. Separátor je špeciálna pasta alebo olej na voskovej báze.
4) Keď bude živica poriadne zamiešaná a bez bublín, nalejte zmes do pripravenej formy. Spočiatku len do polovice až dvoch tretín.
5) Teraz vložte neodýmový magnet do živice a jemne naň pritlačte špajdľu, aby sa zmes dostala aj do okolia magnetu.
6) Zalejte magnet po okraj formy.
7) Epoxidovú živicu nechajte vytvrdnúť. Čas tvrdenia závisí od hrúbky odliatku, na celkovom objeme a na okolitej teplote. Počkajte však minimálne 24 hodín. Po vytvrdnutí je živica číra, tvrdá a neohybná.
Odliatok s magnetom v priebehu tvrdnutia zakryte. Ochránite ho tak pred prípadným prachom.
Pozor. Pri práci so živicou v miestnosti dostatočne vetrajte.
Druhy epoxidovej živice
Epoxidová živica od firmy Sincolor chráni pred prachom a vlhkosťou. Je vhodná na impregnáciu, zalievanie a odlievanie v rôznych odvetviach priemyslu. Za 0,5 kg zaplatíte okolo 8 eur.
Transparentnú, veľmi odolnú krištáľovú živicu vyrába firma Gedeo. Cena za 150 ml je približne 12 eur. Používa sa napríklad pri výrobe šperkov a dekorácií. Vytvára imitáciu skla.
Viete, že neodýmové magnety môžete aj farbiť? Najvhodnejšia je rýchloschnúca antikorózna farba na kov. Podrobný návod na farbenie magnetov nájdete v článku Čím a ako farbiť neodýmové magnety?
S magnetmi zaobchádzajte opatrne, sú krehké
Silné neodýmové magnety môžete poškodiť silným tlakom, ich vzájomnou zrážkou alebo silným úderom. S magnetmi z neodýmu zaobchádzajte opatrne. V žiadnom prípade do nich nevŕtajte. Silné magnety nepatria do rúk deťom.
Čítajte ďalej blog Unimagnet a získajte ďalšie praktické tipy a návody zo sveta magnetov.