Čo sú magnetické póly, načo je to dobré vedieť? Kde sú póly magnetov umiestnené, ako sa líši axiálna, diametrálna, radiálna či iná magnetizácia? A akým spôsobom určiť póly magnetu? Pozrite sa na základné informácie o magnetizácii magnetov.
V 1. diele seriálu Magnetický poradca sme opísali Typy, zloženie a tvary magnetov. Dnes sa pozrieme, kde majú magnety póly a na čo sú.
Každý magnet je ako miniatúrna zemeguľa. Rovnako ako planéta Zem, aj magnety majú póly. Magnety dokonca reagujú aj na magnetické póly Zeme, dôkazom je aj kompas.
Koľko pólov má magnet?
Každý magnet má dva póly – severný a južný.
Magnety majú vždy dva póly, hoci vedci pátrajú po monopólových magnetoch už mnoho rokov. Magnety s jedným pólom však zatiaľ na Zemi ani vo vesmíre nikto neobjavil. Napriek tomu magnetické monopóly fyzici z laboratória vo švajčiarskom CERNe pomocou detektora na ploche 250 m2 v rámci experimentu MoEDAL hľadajú. Dosiaľ sa však magnetické častice s jedným pólom nepodarilo objaviť.
Dajú sa magnetické póly oddeliť?
Póly magnetu sa nedajú oddeliť. Keď magnet rozrežete, vzniknú dva menšie magnety, pričom každý z nich bude mať zase dva póly.
Protipóly sa priťahujú, magnet reaguje aj na magnetické pole Zeme
Magnety reagujú na magnetické pole Zeme. Môžete sa o tom presvedčiť, stačí vziať do ruky kompas. Zmagnetizovaná strelka kompasu s označením Sever (North) ukazuje na severný zemepisný pól Zeme. Na konci s označením Sever (North) má strelka kompasu naozaj svoj severný magnetický pól.
Keď sa protipóly priťahujú, ako je možné, že severný magnetický pól strelky ukazuje na sever Zeme? Je to preto, že na severe planéty Zem je síce severný geomagnetický pól, no z fyzikálneho hľadiska ide o južný magnetický pól.
Ako vidno, naša planéta má viac pólov, okrem zemepisných geografických či kartografických aj geo/magnetické.
Prečo je dobré vedieť, kde majú magnety magnetické póly?
Ako sme už spomenuli, opačné magnetické póly sa priťahujú, rovnaké odpudzujú. Ak k sebe otočíte dva magnety južnými magnetickými pólmi, budú sa odpudzovať. Keď k sebe dva magnety otočíte severnými pólmi, budú sa odpudzovať tiež.
Dva magnety sa budú priťahovať len vtedy, ak ich k sebe otočíte opačnými pólmi – jeden magnet severným a druhý južným pólom.
Okrem experimentov sa magnety používajú aj v technike, automobiloch, priemysle, lekárstve, v mnohých strojoch a prístrojoch. Sú tiež súčasťou mnohých magnetických držiakov nožov.
Ak budete s magnetmi niečo tvoriť alebo z nich vyrábať, vopred si zistite, kde majú póly. Oceníte to najmä v prípade, ak na výrobu hoci držiaka či uzáveru použijete viac ako jeden magnet. Prečo? Pretože magnetické siločiary magnetov sa vzájomne ovplyvňujú.
Keď na držiak, dvierka nábytku alebo uzáver puzdier umiestnite magnety rovnakými pólmi k sebe, budú sa od seba odpudzovať a zatváranie nebude fungovať.
Na správne natočenie magnetov si dajte pozor v prípade, že:
- vyrábate magnetický držiak nožov, nožníc, náčinie,
- vytvárate magnetické zapínanie aktoviek, tašiek, diárov, darčekových kaziet, dóz,
- montujete nábytkové magnety do dvierok skriniek a skríň ako magnetické zatváranie,
- šijete či vyrábate bytové dekorácie s magnetickými patentmi,
- tvoríte šperky či bižutériu s magnetickým zapínaním
- a ak na výrobu používate dva alebo viac magnetov.
Na magnetické zapínanie použite radšej magnet + oceľ
Magnetické zapínanie bude lepšie fungovať v kombinácii magnet + oceľový kotúč ako v podobe magnet + magnet. Magnety držia veľmi dobre na oceli aj železe. Okrem toho ešte ušetríte za druhý magnet.
Ako zistiť, kde má magnet póly?
Pred výrobou magnetických držiakov, magnetického zatvárania či zapínania je dôležité zistiť, kde majú magnety póly a aké.
Magnety a podkovy na školské pokusy majú póly vyznačené farebne. Iné magnety póly vyznačené nemávajú, pretože by to predražilo výrobu a mohlo by to pôsobiť rušivo.
Póly magnetu môžete detegovať ľahko viacerými spôsobmi.
1) Na určenie pólov použite mechanický kompas alebo buzolu
Ak magnet priblížite ku kompasu či buzole, magnetická strelka bude stranou s označením Sever (North) smerovať k južnému pólu magnetu. Naopak, strana strelky kompasu s označením Juh (South) sa otočí k severnému pólu magnetu. Kompas je vhodný na detekciu pólov magnetu.
Pozor: Silné neodýmové magnety nepribližujte ku kompasu príliš blízko, mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu alebo demagnetizácii.
Funkciu kompasu majú aj niektoré smartfóny, na detekciu pólov magnetu sa však nehodia. Elektronický kompas funguje inak a magnet naň nemá veľký vplyv. Detekcia pólov kompasom v mobile nefunguje presne.
2) Nainštalujte si mobilnú aplikáciu na detekciu pólu magnetu
Jednoduchým spôsobom, ako určiť, kde má magnet ktorý pól, je mobilná aplikácia na detekciu magnetického poľa.
Napríklad aplikácia KJ Pole ID pre iOS funguje jednoducho a spoľahlivo. Deteguje:
- južný pól magnetu,
- severný pól magnetu,
- neprítomnosť magnetu v blízkosti mobilu,
- tesnú blízkosť magnetu – v takom prípade magnet oddiaľte.
Pre používateľov mobilov so systémom Android existuje napríklad alternatívna aplikácia Sensor Kinetics.
Spôsoby magnetizácie – magnety môžu mať póly na rôznych miestach
Už viete, že magnety majú dva póly aj to, ako a čím póly magnetov možno detegovať. Okrem toho je dobré vedieť, že magnety môžu mať odlišný spôsob magnetizácie.
To znamená, že napríklad rovnako vyzerajúca neodýmová magnetická tyč môže mať póly umiestnené na koncoch, ale aj na bokoch.
Najbežnejšia axiálna magnetizácia magnetov
Ak má magnet póly umiestnené na úzkych koncoch, ide o axiálnu magnetizáciu. Keď k sebe dva takéto tyčové magnety priblížite, pricvaknú sa k sebe opačnými pólmi a vznikne z nich jedna dlhšia tyč. Tento spôsob či smer magnetizácie je najčastejší.
Diametrálna magnetizácia magnetov
Ak má tyčový alebo kotúčový magnet póly na bokoch, má diametrálnu magnetizáciu. Keď k sebe takéto dva magnety priblížite, pricvaknú sa k sebe bokmi a vznikne akýsi plôtik.
Multipólová magnetizácia magnetických fólií a pások
Okrem najčastejšej axiálnej a zriedkavejšej diametrálnej magnetizácie existujú aj iné typy magnetizácie magnetov, napríklad multipólová magnetizácia.
Multipólovo v pruhoch bývajú magnetizované hlavne magnetické pásky a fólie. Vďaka tomu sa magnet plochou stranou lepšie udrží aj na malej ploche.
Radiálna magnetizácia magnetov a radiálnych prstencov
Ak je magnet magnetizovaný radiálne, má póly na vonkajšej a vnútornej strane plášťa. Takto bývajú magnetizované hlavne radiálne prstence, kruhové magnety. Radiálne magnetizované magnety sa používajú v lekárskych prístrojoch, elektromotoroch či v robotike.
Radiálna magnetizácia sa ešte podľa toho, či má magnetický prstenec póly len na vonkajšej a vnútornej strane alebo je magnetizovaný kombinovane v rovných či šikmých pruhoch, rozdeľuje na bipolárnu a multipolárnu.
V budúcich dieloch sa pozrieme na možnosti pripevnenia, prilepenia či prišitia magnetov k podkladu a rôznym predmetom.
Sledujte ďalšie magnetické rady v rubrike Magnetický poradca Unimagnet.sk.