Sú magnety odolné? Ako ktoré. Neodýmové magnety sú krehké a po náraze či dôsledkom tlaku sa môžu rozbiť, odštiepiť. Pozrite sa, čo sa stane, keď sa magnety zrazia.
Neodýmové magnety majú veľkú magnetickú silu. Udržia mnohonásobok svojej hmotnosti. Sú vyrobené zo zmesi neodýmu, železa, bóru (NdFeB) alebo iných prímesí, konkrétne Nd2Fe14B. Sú veľmi tvrdé a vyzerajú ako keby boli z lesklého tvárneho kovu, zároveň sú však pomerne krehké.
Prečo sú magnety krehké?
Krehkosť je prirodzená vlastnosť silných magnetov. Vyzerajú kovovo, celistvo a pevne. To, čo však na povrchu magnetov vidíte, je len tenká povrchová úprava magnetov niklom, zinkom, meďou, pri vodotesných magnetoch teflónom, plastom či gumou.
Keďže neodýmové magnety obsahujú železo, povrchová vrstva ich chráni pred koróziou. Ak sú pogumované, ochráni to aj podklad, ku ktorému ich pricvaknete, napríklad pred poškriabaním a zvyšuje sa aj trenie, prídržná silu magnetov na zvislej ploche.
Ochranná povrchová vrstva má hrúbku iba már mikrometrov (μm). Chráni magnet pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, nie však pred zvýšeným tlakom alebo nárazom.
Neodýmové magnety sú vyrobené sintrovaním, spekaním prachu
Aby sme lepšie pochopili nižšiu odolnosť magnetov voči tlaku a nárazom, stručne opíšeme, ako sa vyrábajú. Najčastejšie je to sintrovaním alebo spekaním prášku. Ten je rozomletý z hutníckych polotovarov kovov, z ktorých sú magnety vyrobené.
Po následnom zlisovaní vo formách a nanesení ochrannej povrchovej vrstvy dochádza k finálnej magnetizácii v magnetizéroch. Ako fungujú, opíšeme niekedy nabudúce.
Čím tenší materiál, tým krehkejší magnet
Na prasknutie sú najnáchylnejšie najtenšie magnety, hlavne tie s otvorom a magnetické krúžky s tenkou stenou materiálu, napríklad KV-40-10-05-N s dvoma otvormi na skrutku so zápustnou hlavou.
Je dôležité, aby ste tenké neodymové magnety spojili opatrne.
Magnety sú tvrdé, ale krehké
Stručne a laicky povedané, magnety sú vyrobené z lisovaného a spečeného kovového prachu. Sú síce tvrdé, ale zároveň krehké. Ak vám magnet spadne na zem, môže sa rozpadnúť alebo sa z neho kúsok môže odštiepiť.
Nebezpečenstvo hrozí aj v prípade nárazu magnetov o seba alebo počas rýchleho a silného pricvaknutia na nosný podklad.
Nebezpečenstvo, že sa rozpadne, hrozí aj pri pokuse o rozrezanie magnetu a vŕtanie.
Neodýmové magnety sa podobajú viac keramike ako kovom, aj keď na prvý pohľad vyzerajú ako celokovové.
Potrebujete odolnejšie magnety? Použite magnetické úchytky
Ako zabrániť poškodeniu magnetov? Ak potrebujete použiť silný magnet napríklad na výrobu magnetického držiaka náradia, použite radšej odolnejšie magnetické úchytky. Ide o silné neodýmové magnety, ktoré majú povrchovú úpravu proti korózii. Navyše sú zapuzdrené do pevného oceľového puzdra. Magnet chráni pred mechanickým poškodením či nárazmi a tiež zvyšuje magnetickú silu.
Magnetické úchytky sa predávajú vo viacerých veľkostiach, tvaroch, s rôznou magnetickou silou, s rôznymi možnosťami uchytenia. Využiť môžete magnetické kruhové úchytky s otvorom na skrutku, kvádrové úchytky alebo úchytky so závitovým čapom či iné typy.
Kde nájdete viac informácií o magnetoch
Viac informácií o magnetoch nájdete v seriáli Magnetický poradca alebo na blogu Magnetan.sk.