Čo sú neodýmové magnety – magnetické kotúče, z čoho sú vyrobené? Zistite, aké typy neodýmových kotúčových magnetov existujú a na čo sa vám môžu hodiť.
Čo sú neodýmové magnety – magnetické kotúče?
Magnetické neodýmové kotúče sú neodýmové magnety kotúčovitého tvaru. Vyzerajú podobne ako napríklad mince.
Ak výška neodýmového magnetu presiahne jeho priemer, už nejde o magnetické kotúče, ale o magnetické tyče, ktoré opíšeme v najbližších dieloch seriálu o neodýmových magnetoch.
Z čoho sú neodýmové magnety vyrobené
Neodýmové magnety sú zmesou neodýmu, železa a bóru. Označujú sa tiež ako NdFeB magnety. Keďže magnety z neodýmu sú náchylné na koróziu, výrobcovia ich povrch upravujú niklovaním, zinkovaním, vrstvou teflónu, zalievajú do živice alebo vkladajú do gumového či plastového puzdra.
Aké typy magnetických kotúčov existujú?
Neodýmové kotúčové magnety podľa magnetizácie
Bežné magnetické kotúče majú axiálnu magnetizáciu. To znamená, že majú magnetické póly na rovných plochách magnetu.
Naopak diametrálne magnetizované kotúče sa k sebe priťahujú svojimi bokmi.
Viac o magnetizácii sa dozviete v článku Aké typy magnetizácie existujú.
Magnetické kotúče podľa veľkosti
Na trhu nájdete mnoho veľkostí kotúčových magnetov. Od neodymových magnetov maličkých ako špendlíková hlavička až po kotúče s priemerom 10 cm vážiacich skoro pol kilogramu.
Ďalšie typy magnetických kotúčov – samolepiace, pogumované i v plaste
Existujú tiež samolepiace neodýmové kotúče s bežnou samolepiacou vrstvou alebo vrstvou 3M s väčšou lepivosťou.
Pogumované kotúče sú vďaka gumovému puzdru odolné proti vode a kĺzaniu. Držia dobre na hladkom povrchu, ktorý nepoškriabu, napríklad na karosérii auta.
Poplastované kotúče majú povrch plastový, neodýmové magnety sú zapuzdrené spravidla v polypropyléne. Výhodou je odolnosť voči vlhkosti a tiež väčší výber farieb.
Neodýmové kotúčové sa hodia vo výrobe i domácnosti
Neodýmové magnety sa hojne využívajú v automobilovom priemysle, skladoch, pri remeselnej výrobe darčekových kaziet, boxov, škatuliek, dóz, ale napríklad aj v papiernictve, bytovej galantérii.
Ploché neodýmové kotúče sú vhodné ako zatváranie darčekových kaziet, boxov, poznámkových diárov, puzdier.
Výrobcovia magnety v tvare kotúčov používajú na výrobu suvenírov, darčekových predmetov, magnetiek na chladničku. Sú dostatočne silné, aby udržali aj rozmernejšie kúsky na magnetickej tabuli, kovovej zárubni alebo dvierkach chladničky.
V automotive malé neodýmové kotúčiky nájdete ukryté v mnohých zariadeniach a senzoroch, ktoré snímajú chod motora, ale aj stav bezpečnostných prvkov automobilu – bezpečnostných pásov, ABS systému a na mnohých ďalších miestach, ktoré opisujeme v seriáli Magnety v automobiloch.
Na výstavách, pri reklamnej propagácii, na veľtrhu sa kotúče z neodýmu hodia na prichytenie letákov ku kovovému stojanu, prezentáciu materiálov, ponúk, podujatí.
V domácnosti využijete menšie kotúčiky napríklad na pricvaknutie fotografií na chladničku, poznámok na magnetickú tabuľu, pripnutie jarných, jesenných alebo vianočných dekorácií na radiátor, kovové zábradlie alebo zárubňu.
V kuchyni pomocou magnetov pricvaknete koreničky, v špajze konzervy. V obývacej izbe väčšími kotúčovými magnetmi prichytíte obrus na stole a závesy. V pracovni pricvaknite káble od počítača alebo nabíjačky.
Ak majstrujete, neodýmové kotúče využijete v dielni. Použite ich napríklad na výrobu kladivka s magnetickým držiakom na klince na ich ľahšie zatĺkanie.
V tvare kotúča zoženiete aj špeciálne magnetické úchyty s otvorom na skrutku v oceľovom puzdre, z ktorých si vyrobíte napríklad držiak na náradie.
A ako magnetické kotúče využívate vy? Podeľte sa o tip na magnetický Facebook.
Objavte ďalšie magnetické nápady na blogu Unimagnet.