Ako vyzerajú magnetické kvádre a z čoho sú vyrobené? Zistite, na čo sa vám kvádrové magnety hodia a aké typy existujú.
Ako vyzerajú magnetické kvádre
Kvádrový magnet má tvar kvádra. Kvádre sú magnetizované axiálne, to znamená, že majú severný a južný pól na oboch najväčších plochách. Dve strany magnetu môžu mať, ale aj nemusia, rovnakú dĺžku. Keby boli rovnako dlhé všetky tri rozmery magnetu, potom by to bola magnetická kocka.
O nich sa viac dozviete v niektorom z ďalších dielov seriálu o neodýmových magnetoch.
Z akého materiálu sú vyrobené neodýmové kvádrové magnety
Magnetické kvádre sú vyrobené zo zmesi neodýmu, železa a bóru. Bežné kvádrové magnety bývajú poniklované, existujú však aj pozlátené kvádre alebo s inou povrchovou úpravou, napríklad vodotesné magnety v plaste.
SH pre vyššiu teplotu
V e-shope Unimagnet.cz nájdete v názve niektorých neodýmových kvádrov písmená „SH“, napríklad pri KV-10-05-02-N SH. Označenie „SH“ znamená, že magnet odolá teplote 150 °C. Neodýmové kvádre bez tohto označenia však možno použiť iba do teploty 80 °C.
Tip: Potrebujete magnety, ktoré vydržia ešte vyššiu teplotu? Pozrite sa na špeciálne odolné AlNiCo a SmCo magnety.
Využitie kvádrových magnetov podľa typu
Bežné a samolepiace magnetické kvádre
Neodýmové kvádre využijete napríklad v reklamných, prezentačných systémoch a POS. Výrobcovia diárov, darčekových dóz a kaziet z nich vyrábajú magnetické zatváranie. Magnety sa vám budú hodiť aj na prichytenie svetelných LED pásikov vo výklade či vitríne obchodu alebo doma nad kuchynskou linkou, prípadne pri vystavovaní exponátov. Montujete, majstrujete? Prilepte na aku skrutkovač malé ploché magnety, pricvaknite k nim skrutky, matičky aj klince, ktoré potrebujete pri práci. Budete ich tak mať hneď poruke.
V autodielni pomocou magnetov pricvaknete ku kovovým plochám napríklad menšie náradie. Pre ťažšie náradie sú však vhodnejšie magnety zapuzdrené v oceľovom puzdre, ktoré sú odolnejšie. Veľké kvádrové magnety sú ideálne aj na prichytenie vonkajšej reklamy.
Magnetické kvádre slúžia aj ako súčasti separátorov nežiaducich kovových predmetov v potravinárskych a poľnohospodárskych prevádzkach.
Ako kvádrové magnety pripevniť k podkladu?
Magnety k ploche prilepte univerzálnym lepidlom UHU Max Repair. Tam, kde vám postačia malé magnety, môžete skúsiť aj neodýmové kvádre so samolepiacou vrstvou.
Samolepiace kvádrové magnety majú samolepiacu vrstvu. Aby magnet na ploche pevne držal, najprv podklad očistite. Potom odstráňte ochrannú fóliu, magnet priložte na miesto a na pár sekúnd poriadne pritlačte, lepidlo k podkladu dobre priľne.
Magnetické kvádre s otvorom na skrutku
Na trhu nájdete aj magnetické kvádre s otvorom na skrutku alebo magnety s dvomi otvormi na skrutku, ktoré môžete k podkladu priskrutkovať. Doťahujte ich však jemne, pretože neodýmové magnety sú pomerne krehké.
Ak ste remeselník, vyskúšajte kvádrové magnety a magnetické úchytky napríklad na prichytenie obkladov z dreva alebo na výrobu dvierok.
Čítajte aj ďalšie magnetické tipy blogu Unimagnet.