Existuje monopólový magnet? Je možné vyrobiť energiu pomocou magnetu? Čo sú spievajúce magnety? Nájdite odpovede v 23. diele seriálu o magnetických zaujímavostiach.
Z 22. dielu magnetických otáznikov už viete, či môže byť sklo magnetické, čo je superdiamagnetizmus alebo či je možné nabiť či „dobiť“ permanentný magnet. Nájdite odpovede na ďalšie otázniky.
1) Existuje monopólový magnet, magnet s jedným pólom?
Vedci pátrajú po monopólových magnetoch už celé desaťročia. Hľadali v morskej vode, ľade, horninách Arktídy a Antarktídy, v rudách starých miliardu rokov, prehľadávali meteority aj prach z Mesiaca. Napriek tomu ich však nenašli.
Fyzici v laboratóriu vo švajčiarskom CERNe vyhľadávajú magnetické monopoly – častice s magnetickým nábojom, pomocou detektora na ploche 250 m2 v rámci experimentu MoEDAL. Detektor doposiaľ žiadny monopol nedetegoval, no experiment bude prebiehať až do roku 2022.
2) Keď sa dá feromagnetický kov magnetizovať magnetom, je možné rovnakým spôsobom vyrábať energiu?
Keby to bolo také jednoduché, tak by ľudstvo používalo magnety na výrobu energie už dávno.
Ak prejdete silným tyčovým magnetom z jedného konca oceľového drôtu na druhý, začne drôt priťahovať drobné kovové predmety – stane sa feromagnetickým. Vytvorenie nového „magnetu“ pomocou iného magnetu však neznamená výrobu energie.
Ide skôr o prenos energie z jedného magnetu na druhý – prvý magnet je o niečo slabší, keď sa druhý magnet „nabije“.
3) Čo sú to spievajúci magnety?
Spievajúce magnety majú oválny tvar, tmavo sivú farbu. Prečo sa nazývajú spievajúce? Keď s magnetmi točíte v ruke alebo ich vyhodíte do vzduchu, pri spojení vydajú neobvyklý, ale upokojujúci zvuk. Sú skvelou relaxačnou pomôckou, ale využijete ich aj pri pokusoch so železným prachom – na zviditeľnenie siločiar magnetu.
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.