
Ako vyzerajú neodymové kruhové magnety a aké existujú typy? Ide o kotúčové magnety s otvorom. Existujú napríklad magnety vhodné na zatváranie šperkov, magnety s otvorom na skrutku, ale tiež pogumovaná verzia kruhového magnetu, ktorý je odolný voči dažďu, ideálna do exteriéru. Pozrite sa, kde všade sa hodia neodymové krúžky.
Ako vyzerajú kruhové magnety
Kruhové magnety sú neodymové magnety s otvorom. Ich tvar sa líši podľa veľkosti magnetu a veľkosti otvoru. Môžu mať tvar disku s malým otvorom, valca s otvorom alebo prstenca s veľkým otvorom. Dostupné sú tieto typy:

Prstencové magnety sú zvyčajne magnetizované axiálne, to znamená, že majú póly na rovných kruhových plochách. Existujú však aj diametrálne zmagnetizované kruhové magnety s magnetickými pólmi po stranách.
Ktoré typy neodymových krúžkov existujú a na aké aplikácie sú vhodné?
1) Bežné magnetické kruhy
Konvenčné kruhové magnety sa môžu hodiť pri vyťahovaní kľúčov z odtoku alebo skrutiek a klincov z neprístupných miest, pri čistení kovových predmetov z fontány. Alebo navlečte magnetické kruhy na lano a zahrajte sa s deťmi na magnetické rybičky.
Ak športujete, spojte niekoľko krúžkových magnetov a vytvorte si praktický držiak na slúchadlá. Alebo pripevnite malé mince na silný prstenový magnet. Magnety vám poslúži ako magnetická peňaženka vo vrecku. Vďaka otvoru môžete magnetickú peňaženku priviazať na šnúrku a pripnúť ju na pútko nohavíc.

2) Kruhové magnety s otvorom na skrutku
Niektoré neodymové krúžky majú aj kužeľovitý otvor, napríklad priehlbinu pre skrutku M3. Používajú sa na zatváranie skríň, pripevnenie sieťok proti hmyzu na okná alebo na výrobu držiaka na náradie. Permanentné magnety sú však pomerne krehké. Skrutku uťahujte opatrne. Odolné neodymové magnety v oceľovom puzdre sú vhodnejšie na účely výroby magnetických držiakov

3) Pogumované a poplastované kruhové magnety
Magnety s otvorom sú dostupné aj v pogumovanom či poplastovanom vyhotovení, kde gumený alebo plastový kryt chráni hladký povrch pred poškriabaním. Čierny kruhový magnet v plastovom vyhotovení je vodotesný, preto je ideálny aj do exteriéru. Je umývateľný. Používa sa napríklad vo výrobe, skladoch, gastronómii, na pripevnenie vonkajšej reklamy alebo schránok a kešiek pre geocaching.

4) Magnetická spona
Vyrábate náramky, náhrdelníky či iné šperky? Možno sa vám bude hodiť magnetické zatváranie. Magnetické zapínanie sa skladá z dvoch malých, ale silných kruhových magnetov. Je ideálne na zapínanie náramkov, retiazok a korálok. Pomocou magnetov je možné zapnúť náramok „jedna-dva“ jednou rukou.
Pozrite si návod na používanie magnetického zapínania.

5) Radiálne prstence
Ďalším typom kruhových magnetov sú radiálne prstence, ktoré majú póly umiestnené na vonkajšej a vnútornej strane plášťa. Radiálne zmagnetizované magnety sa používajú v strojárstve, robotike alebo chirurgii.

6) Extra silné magnety pre lovce pokladov
Veľmi silné neodymové magnety na magnetický rybolov možno tiež zaradiť medzi kruhové magnety. Ide o zapuzdrené neodymové kruhy s otvorom a závitom pre nosné oko. Používajú sa pri magnet fishingu, kde pomocou magnetu a silného lana hľadáte stratené alebo odhodené feromagnetické predmety na dne rybníkov, jazier, riek a mestských kanálov.

Obľúbený je obojstranný fishing magnet F300, ktorý využívajú lovci pokladov.
Najsilnejší, ktorý u nás môžete získať, je super silný magnet F1100 s magnetickou silou 2× 1100 kg!
Objavte ďalšie magnetické tipy na blogu Unimagnet.sk.