Kam v kuchyni upratať nože tak, aby sa netupili? Vyrobte si magnetický držiak na nože. Ohromte návštevy držiakom z dreva, na ktorom budú nože zdanlivo levitovať. Je to zázrak, tajomné čary? Kdeže, realita magnetických síl neodýmu. Zaobstarajte si materiál a hurá do dielne. Urobte blízkym radosť špeciálnym prekvapením. Prečítajte si návod, ako vyrobiť magnetický držiak nožov.
Dva magnetické prúžky pripevnené k lište, ktorá je upevnená na stene v kuchyni. Tak vyzerá nudná klasika – bežný magnetický držiak, ktorý za pár stoviek kúpite v domácich potrebách. Má dva zásadné nedostatky. Po prvé: je nevzhľadný, nehodí sa do moderného interiéru. Po druhé: nože sa o tvrdé magnetické pásky či prúžky tupia.
Vyrobte si vlastný držiak nožov – z dreva
„Na čo máš na stene tú dosku?“ Kým na ňu nože pripevníte, nikto neuhádne, na čo doštička na stene slúži.
Čo budete potrebovať – súpis materiálu pre držiak na šesť nožov
- 1 doštička z tvrdého dreva s rozmermi 42 × 4,5 × 1 cm (alebo podobný rozmer)
- 6 neodýmových magnetov KT-15-08-N
- Pevné lepidlo, napríklad UHU MAX REPAIR Univerzálne lepidlo
- Stolárske nástroje – lepidlo na drevo, brúsny papier, frézu či vrták, stojanovú vŕtačku
Časová náročnosť práce bude závisieť od toho, ako kvalitne opracovaný kúsok dreva zoženiete.
Vyznačte si v stredu dosky 6 dier. Stred prvej bude 6 cm od okraja, stred druhej 12 cm od okraja, a ďalšie vždy po šiestich centimetroch.
Máte vo výbave frézku s priemerom 15 mm, ale bez vodiaceho tŕňa? Ak áno, postup výroby bude jednoduchší. Vyvŕtajte na vyznačených miestach pomocou stojanovej vŕtačky 6 otvorov, ale neprevŕtajte doštičku úplne.
Druhá, čelná strana, musí zostať neporušená. Ak držiak na nože vyrábate z dosky hrubej 10 mm, potom bude každý z otvorov o približne 1 až 2 mm plytší, teda bude mať 8 – 9 mm. Najprv si vŕtanie správnej hĺbky vyskúšajte na inom kúsku.
Pozor na vodiaci tŕň frézky
Naša stolárska dielňa obsahuje, bohužiaľ, len frézky s 2-milimetrovým vodiacim tŕňom. Ak by sme vŕtali otvory hlboké 8 – 9 mm, vodiaci tŕň nám prejde cez čelnú stranu. Preto sme z dosky najprv na kotúčovej píle odrezali zhruba 2 mm plát.
Zvyšnú časť sme tak mohli prevŕtať úplne. Po očistení potom stačilo čelný plát prilepiť späť. To, že je držiak na nože lepený z dvoch častí, však nevidno.
Po vyvŕtaní otvory očistite, jemným šmirgľom celú dosku zabrúste do hladka. To platí aj vtedy, ak ste v dielni nenašli frézku bez vodiaceho tŕňa a máte držiak zlepený
z dvoch častí.
Vložte neodýmových silákov – nech sa k sebe priťahujú
Čo ďalej? Vložte neodýmové magnety. Do každého otvoru vsuňte 1 ks magnetu KT-15-08-N. Mali by v otvoroch držať aj bez lepenia. Pre istotu si dopredu odmerajte, či sa do otvorov magnety zmestia. Ak sú príliš voľné, pokvapkajte ich trochou lepidla.
Asi ste si všimli, že dva magnety sa k sebe buď vzájomne priťahujú, alebo odpudzujú – podľa toho, ako ich otočíte. Do držiaka ich vložte tak, aby sa k sebe priťahovali. Magnety potom majú tendenciu uzatvárať magnetický obvod, čím dosiahnete vyššiu magnetickú indukciu.
Máte radšej prírodný povrch či lak?
Hotový držiak potom môžete ešte povrchovo upraviť – nalakovať či navoskovať. Myslite však na to, že dokonalým vyhladením materiálu znížite trenie, čo môže mať za následok nižšiu magnetickú silu.
Prilepte držiak na stenu
Ako držiak pripevníte k stene alebo kuchynskému obkladu? Najjednoduchšie lepidlom, napríklad pomocou UHU plus endfest 300. Bolo by to možné aj mechanicky, ale každý zásah do čelnej strany držiaka znižuje čistotu vyhotovenia.
Hotovo. Každý zo šiestich magnetov teraz pevne udrží jeden nôž. Udrží ich aj viac, ale to by ste museli mať nože na sebe, čím by sa otupovali.
Hodí sa aj inam
Držiak využijete aj inde ako v kuchyni. Poslúži vám namiesto vešiaka na kľúče, alebo ako nosič kancelárskych sponiek či iných feromagnetických predmetov hocikde v byte.
Čítajte ďalej blog Unimagnet a získajte ďalšie magnetické tipy.