

Magnet fishing je v poslednom čase veľmi obľúbená aktivita. Vybavte manžela, ocka alebo starého otca na magnetický lov. Kúpte im pod stromček silné magnety na magnet fishing s magnetickou silou od 135 do 500 kg, známej aj ako magnety pre lovcov pokladov. Je to zábava a dobrodružstvo. A nezabudnite im poradiť návod na magnetické rybárčenie. Možno vám z hlbín vylovia nejakú cennosť!

Bavia niekoho z rodiny magnetické pokusy? Potešte ho senzorovou fóliou, čiže flux detektorom. Flux detektor je špeciálna fólia zložená z miniatúrnych čiastočiek niklu v rôsolovitej suspenzii. Slúži na stanovenie orientácie magnetického poľa a tiež na zobrazenie magnetických siločiar, ktoré sú neviditeľné. To využijete napríklad pri magnetických pokusoch alebo pri výrobe magnetických pomôcok a zlepšovákov v dielni.
Mrknite sa, ako flux fólia funguje.

Čo dať pod stromček zvedavému vedcovi? Prekvapte ho pod stromčekom tajomnou magnetickou kvapalinou ferrofluid. O čo ide? Ferrofluid je tekutina zložená z mikroskopických magnetických častíc. Vďaka tomu reaguje na prítomnosť magnetického poľa. Stačí priblížiť magnet a ferrofluid „ožije.“
Z darčeku ešte priložte na inšpiráciu návod či odkaz na pokus – čo sa s magnetickou kvapalinou ferrofluid stane vo fľaši s vodou?

Urobte pod stromčekom domácemu majstrovi radosť niekoľkými praktickými magnetickými úchytkami. Skrutkovaciu úchytku so závitovým čapom možno priskrutkovať k drevenej doske aj na spojovací profil z kovu. Za pár minút si otec alebo starý otec vyrobí držiak na náradie, alebo napríklad aj držiak na pivové fľaše.
Pozrite sa na príklady, ako sa dajú využiť magnetické úchytky doma aj v záhrade.

Je váš manžel alebo brat pivový nadšenec? Darujte mu neodýmové kruhy, aby si mohol vyrobiť originálny držiak na pivové uzávery do pánskej izby, kuchyne alebo záhradného altánka. Vytlačte mu k darčeku návod, ako si magnetický držiak vyrobiť.

Zháňate darček pre otecka bádateľa? Čo tak železný prach? Železný prach alebo piliny použije na sledovanie magnetického poľa a siločiar. Ocko potom môže deťom pripraviť magnetické pokusy, na fyzike v škole budú hviezdiť.
Mrknite sa, na čo sa dajú železné piliny využiť, pokus s železnými pilinami vo fľaši s vodou alebo návod, ako pomocou železných pilín vyvŕtať otvor v stene.

Máte doma malého bádateľa? Prekvapte ho práškovým oxidom železitým (Fe2O3). Na čo je dobrý? Napríklad na výrobu magnetického slizu, hmoty. Keď do magnetickej hmoty položíte neodýmový magnet, začne sa hmota deformovať a silný magnet akoby vtiahne do seba. Ako si takú magnetickú plastelínu vyrobiť, nájdete v článku.
Keď k oxidu železitému prihodíte ešte 3 neodýmové kocky, bude si môcť „živosť“ slizu hneď vyskúšať.

Akým darčekom potešiť manželku, šikovnú dcéru alebo kreatívneho voľnonožca? Darujte im magnetickú farbu. Pomocou magnetickej farby MagnetPaint môžu vytvoriť z obyčajnej steny magnetickú tabuľu, nástenku, na ktorú si pricvaknú napríklad recepty, nákupné zoznamy, to-do listy, myšlienkové mapy, pohľadnice, fotografie z dovolenky.
Pribaľte im k tomu ešte súpravu štýlových farebných magnetiek v tvare figúrky.
Prečítajte si článok a dozviete sa, ako s magnetickou farbou pracovať.
Ukázať magnetickú farbu v e-shope
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.