8 špeciálnych tipov na magnetické darčeky pre dobrodruhov a domácich majstrov

8 tipov na magnetické darčeky pre dobrodruhov, domácich majstrov a mladých bádateľov.

Akými darčekmi prekvapiť pod vianočným stromčekom domácich majstrov, bádateľov, dobrodruhov alebo mladých vedcov? Vyberte si z 8 tipov na magnetické vianočné darčeky pre technickejšie povahy. Priložte im k tomu vytlačený návod na využitie alebo odkaz na návody na internete. Inšpirujte sa.

Na začiatok je dôležité spomenúť, že silné neodýmové magnety nie sú hračka a určite nie sú vhodné na hranie pre malé deti, pretože pre ne môžu byť nebezpečné.

1) Magnety pre lovcov pokladov

Magnety pre lovcov pokladov.

Magnet fishing je v poslednom čase veľmi obľúbená aktivita. Vybavte manžela, ocka alebo starého otca na magnetický lov. Kúpte im pod stromček silné magnety na magnet fishing s magnetickou silou od 135 do 500 kg, známej aj ako magnety pre lovcov pokladov. Je to zábava a dobrodružstvo. A nezabudnite im poradiť návod na magnetické rybárčenie. Možno vám z hlbín vylovia nejakú cennosť!

Ukázať magnety pre magnet fishing v e-shope

2) Senzorová fólia Flux detektor na určenie magnetického poľa

Senzorová fólia Flux detektor.

Bavia niekoho z rodiny magnetické pokusy? Potešte ho senzorovou fóliou, čiže flux detektorom. Flux detektor je špeciálna fólia zložená z miniatúrnych čiastočiek niklu v rôsolovitej suspenzii. Slúži na stanovenie orientácie magnetického poľa a tiež na zobrazenie magnetických siločiar, ktoré sú neviditeľné. To využijete napríklad pri magnetických pokusoch alebo pri výrobe magnetických pomôcok a zlepšovákov v dielni.

Mrknite sa, ako flux fólia funguje.

Ukázať senzorovú fóliu v e-shope

3) Tajomná kvapalina ferrofluid na magnetické pokusy

Kvapalina ferrofluid.

Čo dať pod stromček zvedavému vedcovi? Prekvapte ho pod stromčekom tajomnou magnetickou kvapalinou ferrofluid. O čo ide? Ferrofluid je tekutina zložená z mikroskopických magnetických častíc. Vďaka tomu reaguje na prítomnosť magnetického poľa. Stačí priblížiť magnet a ferrofluid „ožije.“

K darčeku ešte priložte na inšpiráciu návod či odkaz na pokus – čo sa s magnetickou kvapalinou ferrofluid stane vo fľaši s vodou?

Ukázať ferrofluid v e-shope

4) Skrutkovacia magnetická úchytka na výrobu držiaka náradia

Magnetické úchytky a ich využitie.

Urobte pod stromčekom domácemu majstrovi radosť niekoľkými praktickými magnetickými úchytkami. Skrutkovaciu úchytku so závitovým čapom možno priskrutkovať k drevenej doske aj na spojovací profil z kovu. Za pár minút si otec alebo starý otec vyrobí držiak na náradie, alebo napríklad aj držiak na pivové fľaše.

Pozrite sa na príklady, ako sa dajú využiť magnetické úchytky doma aj v záhrade.

Ukázať magnetickú úchytku HS-20 M6 v e-shope

5) Neodýmové kruhy na výrobu držiaka pivových uzáverov

Neodýmové kruhy na výrobu držiaka pivových uzáverov.

Je váš manžel alebo brat pivový nadšenec? Darujte mu neodýmové kruhy, aby si mohol vyrobiť originálny držiak na pivové uzávery do pánskej izby, kuchyne alebo záhradného altánka. Vytlačte mu k darčeku návod, ako si magnetický držiak vyrobiť.

Ukázať neodýmový kruh v e-shope

6) Železné piliny na sledovanie magnetických siločiar

Železné piliny na sledovanie magnetických siločiar.

Zháňate darček pre otecka bádateľa? Čo tak železný prach? Železný prach alebo piliny použije na sledovanie magnetického poľa a siločiar. Ocko potom môže deťom pripraviť magnetické pokusy, na fyzike v škole budú hviezdiť.

Mrknite sa, na čo sa dajú železné piliny využiť, pokus s železnými pilinami vo fľaši s vodou alebo návod, ako pomocou železných pilín vyvŕtať otvor v stene.

Ukázať neodýmový kruh v e-shope

7) Oxid železitý na magnetické hranie

Oxid železitý na magnetické hranie.

Máte doma malého bádateľa? Prekvapte ho práškovým oxidom železitým (Fe2O3). Na čo je dobrý? Napríklad na výrobu magnetického slizu, hmoty. Keď do magnetickej hmoty položíte neodýmový magnet, začne sa hmota deformovať a silný magnet akoby vtiahne do seba. Ako si takú magnetickú plastelínu vyrobiť, nájdete v článku.

Keď k oxidu železitému prihodíte ešte 3 neodýmové kocky, bude si môcť „živosť“ slizu hneď vyskúšať.

Ukázať oxid železitý v e-shope

8) Magnetická farba na výrobu magnetickej nástenky

Magnetická farba na výrobu magnetickej nástenky.

Akým darčekom potešiť manželku, šikovnú dcéru alebo kreatívneho voľnonožca? Darujte im magnetickú farbu. Pomocou magnetickej farby MagnetPaint môžu vytvoriť z obyčajnej steny magnetickú tabuľu, nástenku, na ktorú si pricvaknú napríklad recepty, nákupné zoznamy, to-do listy, myšlienkové mapy, pohľadnice, fotografie z dovolenky.

Pribaľte im k tomu ešte súpravu štýlových farebných magnetiek v tvare figúrky.

Prečítajte si článok a dozviete sa, ako s magnetickou farbou pracovať.

Ukázať magnetickú farbu v e-shope

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.