Baví vás magnet fishing, ale už neviete, kam na lov s magnetom vyraziť? Zistite, v ktorých lokalitách možno nájsť zaujímavé nálezy. Inšpirujte sa šiestimi tipmi, kde magnetické rybárčenie vyskúšať.
Z piateho dielu o magnetickom rybárčení sa dozviete, aký spôsob na lovenie pokladov z hlbín je najlepší.
Ako pri hľadaní vhodnej lokality začať
Najprv si vyhliadnite vhodnú vodnú plochu – potok, rybník, rieku, jazero, vodnú nádrž, priehradu či kanál. Potom urobte malý prieskum a zistite, či by mohli byť pod hladinou ukryté nejaké kovové predmety. Lokalitu buď preskúmajte osobne, alebo nájdite na internete informácie, prípadne historické udalosti, ktoré by nálezu kovových pokladov nasvedčovali.
Mnoho kovových predmetov nájdete v mestských vodných plochách a na miestach hojne navštevovaných ľuďmi. Aj vo voľnej krajine a odľahlých lokalitách môžete nájsť zaujímavé nálezy. Ak objavíte starú studňu, určite tam magnet fishing vyskúšajte.
Tip: Ak chcete šancu na nájdenie kovového pokladu zvýšiť, hľadajte miesta s bohatou históriou, napríklad tam, kde sa kedysi odohrali bitky.
6 tipov, kam vyraziť na magnetic fishing
1) Mestské potoky a vodné kanály
V niektorých mestách nájdete vodné kanály, ktoré predtým slúžili na dopravu tovaru. Počas vtedajšej prepravy možno do vody popadalo veľa predmetov. Aj dnes sa v takých oblastiach ľudia zbavujú nepotrebných vecí, takže šanca na nájdenie neobvyklých predmetov je vysoká.
2) Rieky
Rovnako ako vodné kanály, aj rieky sa stovky rokov využívali na prepravu tovaru. Hlbiny riek s vysokou lodnou premávkou môžu ukrývať veľa stratených pokladov. Pri magnetickom rybárčení v riekach so silným prúdom však dávajte pozor.
3) Jazerá a rybníky
V jazerách a rybníkoch asi nenájdete toľko nálezov, ako v riekach a vodných kanáloch, ale aj tak stojí zato ich skontrolovať. Rybári a ľudia, ktorí pri rieke trávia voľný čas, tam možno pár kovových predmetov stratili. Najviac nálezov býva na brehu, pri hrádzi. Môže to byť rybárska výstroj, ale aj fotoaparát alebo mobilný telefón.
4) Staré studne
Staré vodné studne sú skvelým miestom na vyskúšanie magnetického rybolovu. Len dávajte pozor, aby ste pri hádzaní magnetu do studne nespadli. Je dobré mať so sebou niekoho, kto vám s vytiahnutím „pokladu“ pomôže.
5) More, prístavy a móla
Až budete tráviť dovolenku pri mori, vyskúšajte magnetic fishing, aj tam. Opravárom lodí alebo majiteľom plachetníc počas sezóny možno do vody spadnú nejaké predmety. Možno nájdete starý kompas.
Móla sú tiež vhodnou lokalitou na magnetické rybárčenie, a to hlavne v turistických oblastiach, kde turisti strácajú mince, peňaženky či hodinky.
Ak budete loviť v slanej vode, magnet potom opláchnite sladkou vodou a utrite ho. Soľ urýchľuje koróziu.
6) Vodné plochy v blízkosti opustených priemyselných oblastí
Neďaleko priemyselných objektov sa môže pod vodou skrývať mnoho pozoruhodných predmetov. Napríklad staré náradie, stroje a ich časti, ktoré potom môžete predať zberateľom. Cenné starožitnosti je však správne odniesť do múzea. Ak nájdete niečo cenné, budete mať nárok na nálezné.
Pozor na miestne obmedzenia a legislatívu
Pred výberom lokality sa uistite, či magnetický rybolov v nej nepodlieha nejakým obmedzeniam. Ak robíte magnet fishing na verejne prístupných miestach, malo by to byť legálne. Vyhnite sa však loveniu v chránených oblastiach, ochranných pásmach vodného zdroja alebo v národných parkoch. Každá krajina má iné pravidlá!
V prípade, že je vodná plocha v súkromnom vlastníctve, je lepšie vopred požiadať o povolenie. Legislatíve sa budeme venovať v ďalšom diele seriálu.
Príjemné úlovky!
Sledujte ďalšie magnetické tipy a rady pre magnet fishing na blogu Unimagnet.