Aké odolné sú magnety, do akých podmienok sú určené? Existujú aj veľmi odolné magnety? Pozrite sa a vyberte si najvhodnejší magnet.
Permanentných magnetov, ktoré fungujú bez elektriny, je mnoho typov. Odlišujú sa hlavne zložením materiálov, z ktorých sú vyrobené a povrchovou úpravou. Od toho závisí, do akého prostredia sú vhodné. Magnetický poradca vám pomôže vybrať si najvhodnejší magnet.
A) Permanentné magnety podľa odolnosti proti vlhkosti
1) Poniklované neodýmové magnety (NdFeB) len do interiéru
Neodýmové magnety, nazývané skrátene aj neodýmy, sú najsilnejšie, bežne dostupné magnety s dobrým pomerom ceny a výkonu. Sú vyrobené zo zmesi neodýmu, železa a bóru, prípadne prímesí ďalších látok. Ich výhodou je, že sa dajú veľmi silne magnetizovať. Keďže však obsahujú železo, pri pôsobení vlhkosti korodujú.
Výrobcovia preto neodýmové magnety ošetrujú povrchovou úpravou, najčastejšie poniklovaním či pozinkovaním. Neodýmové magnety bez povrchovej úpravy nie sú bežne v ponuke.
Poniklovanie a pozinkovanie zaisťuje neodýmovým magnetom základnú odolnosť. Neodýmy sú však pomerne krehké. Ak dôjde k nárazu do magnetu a odštiepeniu ochrannej vrstvy, magnet začne korodovať, a to hlavne vo vonkajšom prostredí.
Na bežné použitie v interiéri však povrchová vrstva niklu alebo zinku úplne stačí.
Na dekoratívne účely, napríklad na magnetické guľôčky stavebnice NeoCube, výrobcovia niektoré magnety ošetrujú tenkou vrstvou striebra, zlata alebo magnety farebne upravujú.
Pozrite sa na všetky povrchové úpravy silných magnetov určených do interiéru.
2) Feritové, keramické magnety do exteriéru aj bez úpravy
Kým došlo k rozšíreniu používania neodýmových magnetov, boli k dispozícii len feritové magnety, označované aj ako keramické magnety. Sú vyrobené z keramických oxidov – feritov. Medzi základné suroviny na ich výrobu najčastejšie patrí oxid železitý a uhličitan stroncia.
Veľkou prednosťou feritových magnetov je odolnosť voči vlhkosti a korózii, a to aj bez povrchovej úpravy. Keramické magnety sa dajú používať aj vonku, sú však magneticky oveľa slabšie ako neodýmové magnety.
3) SmCo magnety odolné voči vonkajším vplyvom
Podobne ako feritové magnety, aj samárium-kobaltové magnety – SmCo magnety odolajú vonkajším vplyvom a korózii bez ochrannej povrchovej vrstvy. Okrem toho sa dajú zmagnetizovať silnejšie ako keramické, sú však drahšie.
4) Neodýmové magnety so špeciálnou úpravou do exteriéru
Ak potrebujete použiť neodýmy vo vonkajšom prostredí, vyberte si neodýmové magnety do exteriéru so špeciálnou úpravou teflónom, pogumovaním alebo poplastovaním.
Teflónová vrstva (PTFE) je vodoodolná a zároveň oteruodolná. Na neodýmový magnet môže byť nanesená priamo, alebo na zvýšenie odolnosti výrobcovia na magnety aplikujú teflón v kombinácii so zinkom (Zn-PTFE).
Zapuzdrené pogumované magnety sa dajú využiť aj v exteriéri. Ich menšou nevýhodou je mierne zmenšenie magnetickej sily, pretože vrstva gumy býva hrubšia ako vrstvy iných povrchových úprav. Okrem vodotesnosti majú pogumované magnety aj iné prednosti. Gumená povrchová vrstva magnetu chráni nosný podklad pred poškriabaním a mierne zvyšuje prídržnú silu, hlavne po pricvaknutí na diagonálnu a vertikálnu plochu.
Tretím typom vodotesných magnetov sú neodýmové magnety zapuzdrené v plaste. Tým býva termoplastový polymér zo skupiny polyolefínov – polypropylén (PP) alebo amorfný termoplastový priemyselný kopolymér akrylonitrilbutadienstyrén (ABS plast). Podmienkou je úplné zapuzdrenie magnetov.
V niektorých prípadoch povrchová úprava plastom slúži hlavne na zvýšenie odolnosti proti nárazu a farebné odlíšenie – napríklad pri kancelárskych magnetoch.
Preskúmajte aj ďalšie povrchové úpravy magnetov na použitie v exteriéri.
B) Permanentné magnety podľa tepelnej odolnosti
Aká je odolnosť magnetov pri vysokých teplotách?
1) Neodýmové magnety vydržia teplotu od 80 do 240 °C
Bežné neodýmové magnety, ktoré sú najpredávanejšie, majú maximálnu pracovnú teplotu 80 °C. Spoznáte ich podľa toho, že za označením typu magnetu nie je žiadne písmeno. Neodýmy odolnejšie voči vyšším teplotám majú na konci označenia uvedený identifikačný znak, jedno alebo dve písmená. Označujú maximálnu pracovnú teplotu magnetu:
- N alebo bez označenia max. 80 °C.
- M max. 100 °C
- H max. 120 °C
- SH max. 150 °C
- UH max. 180 °C
- EH max. 200 °C
- AH max. 240 °C
Napríklad KT-7.5-04-Zn N33UH označuje neodýmový magnetický kotúč s priemerom 7,5 mm, výškou 4 mm, s povrchovou úpravou pozinkovaním, s vnútornou magnetickou energiou 33 MegaGaussOersted (MGOe), s maximálnou pracovnou teplotou 180 °C.
2) Feritové keramické magnety pre teploty do 250 °C
Keramické feritové magnety sú z teplotného hľadiska odolnejšie ako neodýmové magnety. Možno ich používať až do teploty 250 °C.
3) Samárium-kobaltové SmCo magnety pre maximálnu teplotu 300 °C
Samárium-kobaltové SmCo magnety patria medzi magneticky silné magnety. Ich pracovná teplota je 250 – 300 °C, podľa konkrétneho typu. Podobne ako neodýmové magnety sú krehké, môžu sa štiepiť a sú menej odolné voči tlaku.
Ich výhodou je vyššia odolnosť voči korózii a pôsobeniu vonkajšieho demagnetizačného poľa. Sú vhodné na elektromechanické aplikácie a používajú sa aj v kozme.
4) Špeciálne AlNiCo magnety pre teploty až do 450 °C
AlNiCo magnety sú vyrobené zo zliatiny hliníka, niklu, kobaltu, železa, niekedy aj titánu a medi. Ich pracovná teplota je do 450 °C, okrem toho odolávajú účinkom kyselín a rozpúšťadiel, sú pevnejšie ako neodýmové magnety, majú však o niečo menšiu magnetickú silu. Tá je však oveľa vyššia ako pri feritových magnetoch. AlNiCo magnety sú výrazne drahšie ako feritové keramické magnety.
C) Permanentné magnety podľa odolnosti voči tlaku
Ďalším z kritérií výberu magnetu môže byť odolnosť voči nárazom a tlaku.
1) Bežné magnety sú krehké
Neodýmové magnety (NdFeB) s bežnou povrchovou úpravou niklovaním alebo zinkovaním patria medzi menej odolné. Podobne sú na tom samárium-kobaltové (SmCo) magnety, tlaku a nárazu o niečo lepšie odolajú AlNiCo a feritové magnety.
2) Plast aj guma chránia pred nárazmi
Proti nárazom sú odolnejšie neodýmové magnety so špeciálnou povrchovou úpravou teflónom, pogumovaním alebo poplastovaním.
3) Nárazuodolné magnety v oceľovom puzdre
Ak potrebujete magnety zakomponovať napríklad do magnetických držiakov náradia, zarážok dvier alebo tam, kde dochádza k nárazom, je lepšie použiť magnetické úchytky.
Sú to silné neodýmové magnety, zapuzdrené v odolnom oceľovom puzdre a pre väčšiu odolnosť poniklované. Výhodou sú rôzne možnosti uchytenia, varianty magnetických úchytiek s vonkajším i vnútorným závitom, magnetické háky, magnetické držiaky s okom.
Existujú dokonca aj vodoodolné pogumované magnetické úchytky, ktoré patria medzi najodolnejšie.
Ak potrebujete poradiť pri výbere magnetov pre špecifické účely, môžete sa inšpirovať aj na našom magnetickom blogu, alebo nám napísať.
Pozrite sa na ďalšie tipy na využitie magnetov v rubrike Magnetický poradca.