Ako spolu súvisia tradičné písacie potreby – plniace perá a moderné neodýmové magnety? Kvalitná pomôcka na písanie je rovnako dôležitá ako pohodlné topánky. Pero, ktoré nepíše, dokáže človeka nahnevať. Pamätáte si plastové plniace perá na základnej škole? Škrípajúci hrot, machule. Odvtedy však technológia písacích pomôcok pokročila. Perá však používame stále – spoľahlivejšie, kvalitnejšie, krajšie. Trebárs ako luxusné perá Kayu s pozláteným hrotom. Zistite, kde majú ukrytý magnet.
Klient utiekol pre machuľu
Otcom plniaceho pera je poisťovací agent Lewis Edson Waterman. V roku 1883 prišiel o zákazku, pretože perom pri podpise zmluvy urobil machuľu. Kým sa stačil vrátiť s novou kópiou zmluvy, klient bol preč.
Sklamaný Waterman sa preto zariekol, že podobná nepríjemnosť sa už nesmie opakovať. Premýšľal, ako samovoľnému vytekaniu atramentu zabrániť. O rok neskôr vynašiel kapilárny systém vedenia atramentu perom, ktorý si nechal patentovať. O ďalšie štyri roky založil firmu The L. E. Waterman Company, ktorá vyrába luxusné plniace perá dodnes.
Aj perá majú svoj deň
Každý rok sa na prvý novembrový piatok koná Medzinárodný deň plniacich pier, ktorý oslavujú nadšenci po celom svete.
Má zmysel písať perom aj dnes?
V súčasnosti je pre niekoho plniace pero prežitok. Asi aj vy väčšinu dňa píšete na počítači. Na stoloch v kanceláriách sa často povaľujú lacné reklamné perá, ktoré po vypísaní jednoducho vyhodíte.
Mnoho ľudí sa vracia k poctivému remeslu a hodnotným veciam, ktoré majú „dušu“ a sú originálne. Plniace pero je predmet, ku ktorému si nájdete citovú väzbu. Môže byť aj pekným darčekom pre manžela, dedka, obchodného partnera či zberateľov.
Výhody písacích pier
Plniace pero využijete v každej situácii, nielen na podpisovanie zmlúv… Písanie plniacim perom je jednoduchšie ako perom s tuhou. Pri písaní nemusíte vyvíjať skoro žiadny tlak. Pero sa vám prispôsobí – hrot sa používaním postupne vytvaruje podľa uhla, v ktorým píšete. Navyše vydrží dlhšie ako lacné guľôčkové perá.
Kayu – české drevené plniace perá s magnetom
Poznáte perá Kayu? Kayu znamená v indonézskych jazykoch „drevo“. Českému výrobcovi sa toto slovo zapáčilo na cestách po Bali natoľko, že ho použil pre názov svojich drevených plniacich pier.
Zakladateľ firmy, Michal Klaška, perá vyrába ručne, z dreva – z recyklovaných masívnych klátikov od remeselníkov, pre ktorých už drevo nie je použiteľné. Farebné časti pera sú z eloxovaného hliníka, konvertor (nádobka na atrament) plastovo-kovový, hroty firmy Schmidt sú pozlátené.
Kde je ukrytý magnet?
V uzávere. V čase, keď nepíšete, drží uzáver perá pevne v uzavretom stave.
Ako písaciu náplň použijete bombičky, ktoré kúpite v kancelárskych potrebách, alebo konvertor. Nič sa nevyrovná tomu, keď si pero naplníte z fľaštičky s atramentom vlastnoručne.
Perá Kayu sú pre každého, kto nechce každodenne písať lacným perom. Dostupná cena symbolizuje cieľovú skupinu používateľov. Kayu si kúpte vtedy, ak nepotrebujete oslňovať svoje okolie drahými a naleštenými písacími potrebami z vitríny luxusného obchodu. Kayu je pero na písanie, nielen na podpisovanie.
Tvoríte, vyrábate, podnikáte?
Neodýmové magnety majú stále väčšie uplatnenie. Nájdete ich skoro všade okolo, len nie sú nápadné. Vyrábate aj písacie potreby? Alebo hocičo iné, kde sa musí niečo zatvárať?
Napíšte nám. Vymyslíme a poradíme, ako magnety zakomponovať aj do vašich výrobkov. Uľahčite zákazníkom používanie.
Sledujte ďalej blog Unimagnet a odhaľte ďalšie zaujímavosti zo sveta magnetizmu.