Ako sa dajú využiť školské magnety? Urobte si 5 magnetických pokusov

Pokusy so školskými tyčovými magnetmi.

Ako sa dajú využiť školské magnety? Na školské pokusy. Ako sa školské magnety v tvare tyče alebo podkovy odlišujú od iných magnetov? A aké magnetické pokusy študentom demonštrovať? Inšpirujte sa 5 jednoduchými pokusmi v článku.

Ako sa odlišujú od iných magnetov?

Školské magnety, čiže AlNiCo magnety sú zo zmesi hliníka, niklu, kobaltu a železa. Prečo sú školské AlNiCo magnety výnimočné? Oproti neodýmovým magnetom majú dve prednosti. Prvá z nich je vysoká teplotná odolnosť – ich maximálna pracovná teplota je 450 °C. Druhou výhodou je väčšia mechanická odolnosť. Neodýmové magnety sú magneticky silnejšie.

Podobné vlastnosti ako AlNiCo magnety majú tiež SmCo magnety, tie naši zákazníci často používajú v elektromechanike.

Ako sa dajú školské magnety využiť?

AlNiCo magnety najčastejšie využívajú fyzikári na magnetické pokusy na základných alebo stredných školách. Žiaci a študenti fyziky sa tak hravou formou učia o magnetizme a magnetickej sile.

Školské magnety zoženiete v dvoch vyhotoveniach:

Pri oboch typoch magnetov sú póly na boku na malých bočných plochách. Severný pól je označený červenou farbou a južný pól zelenou.

A aké magnetické pokusy žiakom a študentom demonštrovať?

Na magnetické pokusy budete potrebovať tyčové magnety, kovové súčiastky a rôzne drobné predmety. Zoznam potrebných vecí nájdete pri každom pokuse osobitne.

Pokus č. 1 – Určite, ktoré látky magnet priťahuje

Nasypte do misky rôzne kovové súčiastky a drobné predmety – podložku z mosadze, železný klinec, oceľovú ihlu, medený drôt a plastové viečko. Pomocou školského tyčového magnetu roztrieďte predmety podľa toho, ktoré magnet priťahuje. Tie, ktoré sa k magnetu budú priťahovať, sa označujú ako „feromagnetické látky“.

Pokus č. 2 – Vyskúšajte, či magnetická sila pôsobí po celom magnete

Pokusy so školskými tyčovými magnetmi.

Kancelárske sponky alebo skrutky vysypte na stôl. Vezmite tyčový magnet a pomaly sa k sponkám a skrutkám zhora približujte. Čo sa stane? Najviac sponiek sa prichytí na koncoch magnetu – na póloch. Tam je magnetická sila najväčšia. Uprostred magnetu je hluché miesto.

Pokus č. 3 – Vytiahnite z pohára s vodou kancelársku sponku bez namočenia prstov aj magnetu

Pokusy so školskými tyčovými magnetmi.

Do pohára nalejte vodu a vhoďte dovnútra kancelársku sponku. Tyčovým magnetom prejdite po hrane pohára zospodu nahor. Tak sa vám podarí sponku vytiahnuť bez toho, aby ste si namočili prsty alebo magnet. Magnetická sila totiž pôsobí cez sklo i vodu.

Pokus č. 4 – Zistite, či môže klinec priťahovať ďalšie klinčeky

Pokusy so školskými tyčovými magnetmi.

Školský tyčový magnet položte na stôl a väčší klinec (alebo skrutku) dajte vedľa neho – hlavičkou smerom k magnetu, ale tak, aby sa ho nedotýkal. Vedľa nasypte pár malých klinčekov a dotknite sa ich špičkou veľkého klinca. Čo sa stane? Klinčeky sa prichytia k špičke klinca.

Veľký klinec sa totiž v magnetickom poli magnetu stal sám magnetom. Tento jav sa nazýva „magnetizácia“.

Pokus č. 5 – Vyrobte si kompas a nájdite magnetické pole Zeme

Pokusy so školskými tyčovými magnetmi.

Vezmite ihlu a prejdite po nej párkrát tyčovým magnetom – ťahajte magnet po ihle jedným smerom a späť sa vracajte v čo najväčšej vzdialenosti od ihly.

Zmagnetizovanú ihlu pripevnite na kúsok korku, napríklad ku korkovej zátke od vína. Potom korok položte do misky s vodou. Aký bude výsledok? Zmagnetizovaná ihla sa otočí v smere sever – juh. Dajte pozor, aby neboli v okolí iné magnety alebo železo. Mohli by smer ihly ovplyvniť.

Na čo môžete použiť železné piliny alebo železný prach? Ako s nimi pracovať a na čo si dať pozor? Urobte si s deťmi malý pokus a zistite, ako jednoducho možno zobraziť magnetické pole a siločiary magnetu.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.