Magnetické otázniky 24: Ako detegovať magnetizmus sponkou, čím odtieniť či zmerať magnetické pole?

Magnetické zaujímavosti

Ako pomocou sponky detegovať alebo čím odtieniť magnetické pole? Akým spôsobom zistiť, že je materiál magnetický? Nájdite odpovede v 24. diele Magnetických otáznikov.

Čítajte ďalej ›
Magnetické otázniky 23: Existuje monopólový magnet? Čo sú to spievajúce magnety?

Magnetické zaujímavosti

Existuje monopólový magnet? Je možné vyrobiť energiu pomocou magnetu? Čo sú spievajúce magnety? Nájdite odpovede v 23. diele seriálu o magnetických zaujímavostiach.

Čítajte ďalej ›
Magnety v automobiloch 6: Prečo vo vani motora býva magnetická skrutka?

Magnetické zaujímavosti

Magnety v automobiloch 6: Prečo vo vani motora býva magnetická skrutka?

Na čo slúžia magnety v olejovej vani motora áut, traktorov či motocyklov, prípadne v prevodovke, a to hlavne pri starších typov motorov? Čo sa k magnetu prichytáva a prečo?

Magnetické mini triky 3 – Vyrobte si držiak káblov, overte magnetizmus

Magnetické mini triky 3 – Vyrobte si držiak káblov, overte magnetizmus

Ako jednoducho vybrať batérie z diaľkového ovládača? Ako uchytiť káble na pracovnom stole? A ako pomocou kancelárskej sponky zistíte, že je materiál magnetický? Vyrobte si magnetické zlepšováky.

Čítajte ďalej ›
Magnetické otázniky 22: Dá sa dobiť magnet? Môže byť sklo magnetické?

Magnetické zaujímavosti

Magnetické otázniky 22: Dá sa dobiť magnet? Môže byť sklo magnetické?

Môže byť sklo magnetické? Čo je superdiamagnetizmus? Dá sa nabiť či „dobiť“ permanentný magnet? Odhaľte odpovede v 22. diele magnetických otáznikov.

Čítajte ďalej ›
Magnety v automobiloch 4: Ako silné neodýmy poháňajú Porsche rýchlosťou 310 km/h

Magnetické zaujímavosti

Elektromobily jazdia po cestách čoraz častejšie. Kedysi to boli hlavne klasické modely, dnes elektrina ženie aj SUV a športiaky. Ale niektorí vodiči sa zatiaľ nechcú zaoberať celonočným dobíjaním svojho vozidla. Chcú si radšej užiť jazdu. No ušetriť pár desiatok litrov benzínu by sa im páčilo. Práve takýchto milovníkov rýchlosti oslovuje Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid, ktorého hnaciu sústavu posilňujú permanentné magnety. Pozrite sa, ako v Porsche fungujú.

Magnety v automobiloch 3 – Ako magnety rozsvecujú brzdové svetlá

Magnety v automobiloch 3 – Ako magnety rozsvecujú brzdové svetlá

Okrem funkcie v brzdných systémoch ABS slúžia silné magnety aj na rozsvietenie brzdových svetiel, keď stlačíte pedál. Ak je zapnutý, zároveň dôjde k deaktivácii tempomatu. Predtým boli snímače elektromechanické, dnes sú magnetické. Ako v autách fungujú?

Magnetické mini triky 2 – Skrutkovač, spona na kravaty aj hľadanie nosníkov

Magnetické mini triky 2 – Skrutkovač, spona na kravaty aj hľadanie nosníkov

Zopnite pomocou neodýmových magnetov kravatu, nájdite spojovací materiál za sadrokartónom alebo si vyrobte skrutkovač, z ktorého nebudú padať skrutky na zem. Vyskúšajte tipy na magnetické zlepšováky v článku.

Čítajte ďalej ›
Magnetické otázniky 21: Čo je Halbachove pole či magnetické grippery?

Magnetické zaujímavosti

Magnetické otázniky 21: Čo je Halbachove pole či magnetické grippery?

Čo je Halbachove pole? Prečo rybári používajú v mori magnety proti žralokom? Čo sú magnetické grippery? Odpovede nájdite v 21. diele magnetických otáznikov.