Čo sú magnetické separačné tyče a z čoho sú vyrobené? Zistite, v akom priemyselnom odvetví sa magnetické tyče používajú a na čo slúžia. Ako si z magnetických separačných tyčí vyrobiť magnetický separátor? Pozrite sa v článku.
Čo sú magnetické separačné tyče
Magnetické separačné tyče sú trubice zostavené zo silných neodýmových magnetov zo zliatiny NdFeB a oceľových pólových nástavcov v špecifickom usporiadaní tak, aby zabezpečili čo najsilnejšie magnetické pole. Celá zostava je zapuzdrená do nemagnetickej nehrdzavejúcej ocele, aby bol celok kompaktný a odolný počas používania.
Separačné tyče sú veľmi odolné a vydržia fungovať niekoľko desiatok rokov.
Na čo magnetické separátory slúžia a kde sa používajú
Magnetické separátory sa používajú napríklad v potravinárskom, textilnom, farmaceutickom priemysle alebo pri výrobe skla a plastov.
Separátory zachytia nežiaduce feromagnetické kovové častice v sypkých zmesiach, tekutinách i géloch. Tým chránia výrobnú technológiu pred poškodením a zároveň zabraňujú, aby sa kovové nečistoty dostali do výrobku alebo až k spotrebiteľom.
Ako sa do výrobkov alebo napríklad obilia, múky, zmesí, gélov môžu dostať nežiaduce kovové látky? Trebárs pohybom a obrusovaním výrobných technológií. Môže ísť o obrúsený kovový prach, skrutky uvoľnené z kombajnov, zberové a transportné techniky, pliešky zo žacích líšt počas zberu alebo transportu surovín.
Pozrite si vo videu, ako magnetické separátory fungujú.
Aké typy separačných tyčí existujú?
Magnetické separačné tyče existujú v niekoľkých veľkostiach. U nás tyče s priemerom 25 mm kúpite v dĺžkach 250 mm, 300 mm alebo 500 mm. Hmotnosť tyčí sa pohybuje od 0,9 kg do 2 kg a možno ich použiť pri maximálnej pracovnej teplote 80 °C.
Vďaka najvyššej magnetickej sile 12 500 Gs zachytia viac nežiaducich kovových častíc aj feromagnetický prach. Výkonné neodýmové separačné tyče udržia niekoľkonásobok svojej hmotnosti, a to aj v prúde transportovanej sypkej suroviny, tekutiny alebo gélu.
Ako si z magnetických separačných tyčí vyrobiť magnetický separátor?
Vyrobte si z magnetických tyčí separačný rošt s rozmerom, aký potrebujete. Ako na to? Na konci magnetickej tyče je závit M8x12, vďaka ktorému tyče ľahko priskrutkujete k nosnej konštrukcii.
Ako magnetické separačné tyče poskladať?
Magnetické separačné tyče môžete zostaviť buď v rade vedľa seba – obrázok A nižšie, alebo aj vo viacerých radoch nad sebou, ako je vidieť na obrázku B. Vnútri magnetických tyčí sú axiálne zmagnetizované magnety. Magnetická sila je teda rovnaká po celom obvode tyče. Vďaka tomu natočenie okolo osi nijako neovplyvní ich funkciu.
V podstate ide o to, aby sa tyče dostali čo najbližšie k separovanému materiálu, pretože magnetická sila s rastúcou vzdialenosťou klesá. Účinnejšie je teda separačné tyče umiestniť do magnetického separátora napríklad v dvoch radoch nad sebou, ako na obrázku B. Prípadné nečistoty sa dostanú k tyčiam bližšie a je vysoká pravdepodobnosť, že sa k tyčiam zachytia.
Okrem toho má zostavenie podľa obrázka B výhodu, že horný rad magnetických tyčí prepravovaný materiál alebo hmotu spomalí. Namiesto horného radu magnetických tyčí sa niekedy používajú aj rozrážacie tŕne alebo striešky.
Staršie typy separátorov boli feritové
V článku sa dočítate, ako vyzerajú staršie typy magnetických separátorov v obilnom mlyne.
Pozrite sa na typy magnetických separačných tyčí a vyberte si.
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.