Vyrobte si magnetickú pomôcku pri vŕtaní do železa

Magnetická pomôcka pri vŕtaní do železa.

Vŕtate do feromagnetického kovu, ocele či železa? Železné piliny lietajú všade naokolo. Okrem toho, že to môže byť nebezpečné, ťažko sa to upratuje. Vyrobte si jednoduchú magnetickú pomôcku – pricvaknite k miestu vŕtania neodýmový magnet, na ktorý sa všetky železné piliny a prach nachytajú. Zistite v článku, ako na to.

Vhodné neodýmové magnety

Na výrobu pomôcky sa hodia silné neodýmové magnety.

Použite kruhový neodýmový magnet KR-27-16-05-N, ktorý môžete pricvaknúť okolo vŕtaného otvoru.

Vhodné sú aj dva neodýmové kotúče KT-10-10-N, ktoré pricvaknete vedľa vŕtaného otvoru.

Neodýmový kotúč.

Kotúče ukryte do plastového puzdra, napríklad do uzáveru fixky, môžete ich zabaliť do papiera alebo ich oblepte papierovou lepiacou páskou, neskôr sa vám budú lepšie čistiť nachytané kovové piliny.

Do plastového obalu sa dobre zmestí aj neodýmový magnet KT-15-10-N, závisí to od hrúbky použitého krytu.

Pre istotu si kúpte všetky tri typy a z každého i viac kusov. Silné neodýmové magnety sa hodia aj na iné účely. Mnoho tipov a inšpirácie nájdete na našom magnetickom blogu.

Návod, ako vyrobiť magnetickú pomôcku pri vŕtaní do železa

Najprv je dôležité neodýmové magnety dobre zabaliť, inak budete piliny z magnetov potom ťažko dávať dolu. Oblepte ich papierovou lepiacou páskou alebo vložte do plastového puzdra.

Z dôvodu bezpečnosti si pred vŕtaním nasaďte rukavice a ochranné okuliare.

Silné magnety na vŕtaný materiál pricvaknite hneď vedľa miesta vŕtania. Teraz môžete začať vŕtať. Železné piliny a prach sa na magnety nachytajú.

Nakoniec magnety nad odpadkovým košom vyberte z obalu. Nemusíte to robiť po každom vŕtaní, stačí raz za čas, keď bude magnet obalený väčším množstvom pilín.

Čo s kovovým odpadom? Piliny a ďalší železný odpad odvezte do zberného dvora.

Pozor, pri manipulácii s ostrými železnými pilinami sa nedotýkajte očí, po ukončení práce jemný prach z rúk opláchnite vodou.

Tip: Ak sa vám predsa len nejaké železné piliny alebo kovový prach na magnet prichytia, vieme, ako ich odstrániť – pomocou horúceho vosku. Vyskúšajte návod v článku.

Objavte ďalšie magnetické vychytávky na blogu Unimagnet.