Občas sa hodí magnet s otvorom, cez ktorý môžete prevliecť lanko alebo ho pripevniť pomocou skrutky. Magnetov s otvorom je viacero typov v rôznych variantoch – majú rôznu povrchovú úpravu aj magnetizáciu, rôzne rozmery aj magnetickú silu. Aký magnet na upevnenie alebo priskrutkovanie vybrať? Prinášame prehľad základných typov.
1) Kruhové neodýmové magnety alebo prstence
Kruhový magnet vyzerá podobne ako kotúčový, uprostred má však otvor. Dá sa ľahko navliecť na lanko, lano alebo tyč. Cez otvor môžete pretiahnuť aj sťahovacie či upevňovacie pásky.
Na čo sa vám môžu neodýmové kruhové magnety, prstence hodiť? Napríklad na výrobu patentov na zatváranie skriniek, na pripevnenie sietí proti hmyzu na okná, na čistenie ťažšie prístupných miest, keď vám do nich spadne predmet z ocele či železa, napríklad kľúče či náradie.
Trošku odlišným typom kruhových magnetov sú magnetické uzávery náhrdelníkov, náramkov a bižutérie.
Kruhové magnety z neodýmu (NdFeB) majú väčšinou póly na rovných kruhových plochách, sú magnetizované axiálne. Môžeme vám však dodať aj magnetické kruhy s diametrálnou magnetizáciou, ktoré majú póly na bočných stranách.
Kruhové magnety môžu mať povrchovú úpravu poniklovaním, pozinkovaním, pochrómovaním alebo môžu mať ochrannú vrstvu z polypropylénu.
Pozor na krehkosť, neodýmy doťahujte opatrne
Do otvoru kruhového magnetu sa dá vložiť aj skrutka a magnet priskrutkovať. Dajte si však veľký pozor pri uťahovaní skrutky či matice, pretože neodýmové magnety sú pomerne krehké. Pri väčšom náraze alebo tlaku sa môže časť magnetu odštiepiť.
Neodýmové magnety uťahujte „s citom“, maximálny uťahovací moment sú 2 Nm.
2) Kruhové neodýmové magnety s priehlbinou na skrutku so zápustnou hlavou
Niektoré typy kruhových neodýmových magnetov majú priehlbinu na skrutku so zápustnou hlavou M4 alebo na inú, napríklad poniklovaný kruhový magnet na skrutku M4 KR-16-10.5/4.5-3.5-N s magnetickou silou 3,5 kg.
K dispozícii sú aj vodotesné magnetické kruhy zapuzdrené v polypropyléne, napríklad poplastovaný kruhový magnet s priehlbinou na skrutku so zápustnou hlavou M3 KR-20-7/3.5-05-P.
Kruhové aj kvádrové magnety s jedným či dvoma otvormi na skrutku či skrutku so zápustnou hlavou sme v našom e-shope zaradili aj do kategórie „Magnety s otvorom na skrutku“.
Tento typ magnetov, ale aj kruhové magnety všeobecne odporúčame doťahovať opatrne, maximálnym uťahovací moment sú 2 Nm.
3) Feritové kruhové magnety
Feritové magnety sú starším typom magnetov, vyrábajú sa najmä z feritu stroncia (SrFe). Možno ich poznáte pod názvom keramické permanentné magnety. Majú tmavosivú až čiernu farbu a odolajú teplotám od -40 do 250 °C.
Veľkou výhodou „feritov“ je odolnosť proti korózii aj bez povrchovej úpravy, sú však výrazne slabšie ako novšie neodýmové magnety.
Keramické magnety bývajú magnetizované axiálne s pólmi na rovných kruhových plochách. Najčastejšie sa používajú pri výrobe elektrotechnických zariadení, reproduktorov, elektromotorov, generátorov alebo senzorov.
Podobne ako pri silných neodýmových magnetoch existujú aj feritové kruhové magnety s otvorom.
4) Kruhové neodýmové magnety s otvorom v odolnom oceľovom puzdre
Magnetické neodýmové úchytky sa podobajú bežným neodýmovým magnetom. Aby bol magnet odolnejší, je vsadený do odolného oceľového puzdra. Na ochranu pred koróziou sú magnetické úchytky poniklované.
Podobne ako kruhové neodýmové magnety aj kruhové magnetické úchytky v puzdre môžu mať otvor a priehlbinu na priskrutkovanie rôznymi typmi skrutiek M3, M4 aj ďalších so zápustnou hlavou.
Kruhové magnetické držiaky a úchytky využijete na pripevnenie obkladov, zatváranie dvierok kuchynskej linky, na pripevnenie siete do okien proti hmyzu, ako brzdičky dverí a okien, na upevnenie transparentov, plachiet, na výrobu organizérov, držiakov náradia, na inštaláciu svietidiel a osvetľovacích telies.
Novinkou je vodoodolná pogumovaná magnetická úchytka KRP-22-G s otvorom na skrutku M4, s priemerom 22 mm, s magnetickou silou 5 kg.
Ďalšie typy vodoodolných magnetických úchytiek a držiakov vhodných aj na použitie v exteriéri si môžete prezrieť či rovno objednať v kategórii Pogumované magnetické úchytky. Nie všetky majú otvor naskrz.
5) Kruhové, valcové magnetické úchytky s vnútorným závitom a bipólové úchytky
Ak potrebujete odolnú magnetickú úchytku naskrutkovať rovno na závit skrutky alebo závitovej tyče, bude sa vám hodiť špeciálna magnetická úchytka, držiakový magnet s vnútorným závitom M3, M4, M5 aj M8.
Aj tieto magnetické úchytky v odolnom oceľovom puzdre sú pre väčšiu odolnosť proti korózii pozinkované alebo poniklované.
Na umiestnenie v strojoch a manipulátoroch feromagnetických materiálov, na presun a upínanie súčiastok, obrobkov, sú určené bipólové magnetické úchytky s magnetmi v nemagnetickom mosadznom puzdre, ktoré je možné opracovať tak, aby bolo kompatibilné s obrobkom.
Tip: Pozrite sa aj na ďalšie typy magnetických úchytiek – magnetov v odolnom oceľovom puzdre.
6) Extra silné magnetické úchytky s vnútorným závitom pre hľadačov pokladov
Na najnáročnejšie použitie v exteriéri sú určené extra silné, odolné magnetické úchytky na magnet fishing – magnety pre lovcov pokladov z vodných hlbín.
Udržia až 2 × 1100 kilogramov! Takéto silné magnety by mali používať iba skúsení používatelia, pretože ich obrovská sila môže spôsobiť úraz, napríklad pricviknutie prstov.
Magnety na magnet fishing mávajú jeden alebo dva závity na priskrutkovanie nosného oka zhora aj z boku.
Kde hľadať ďalšie informácie o magnetoch?
Pozrite sa aj na ďalšie tipy a návody Magnetického poradcu. Veľa tipov na využitie magnetov nájdete na blogu Magnetik.