Malé magnetické guľôčky a z nich vytvorené stavebnice NeoCube sú pomerne vyhľadávané a obľúbené. Čo sú zač, kto magnetický hlavolam vymyslel, aké varianty existujú a ako ich vlastne skladať? Pozrite sa na základný prehľad o NeoCube.
216 päťmilimetrových guľôčok z NdFeB
NeoCube je magnetická stavebnica, hlavolam. Tvorí ju 216 malých magnetických guľôčok s priemerom 5 mm. Guľôčky sú neodýmové, vyrobené zo zmesi neodýmu, železa a bóru. Pre lepšiu odolnosť voči korózii sú poniklované a pomerne silné, každá magnetická guľôčka má magnetickú silu takmer 400 gramov.
NeoCube Original ako pred 15 rokmi
Základná podoba hlavolamu sa nazýva NeoCube Original, pretože sa podobá tomu, ktorý vymyslel jeho vynálezca Christopher F. Reda. Ako mladý predavač v jednom obchode v Monongahele v americkej Pensylvánii premýšľal, ako to urobiť, aby sa mu už nestrácali kovové perá.
Napadlo mu pricvaknúť pero malým magnetom k vrecku košele. Pero zostalo vo vrecku a nevypadávalo. Christophera hra s okrúhlymi magnetmi očividne bavila, preto z nich začal vytvárať rôzne tvary a skladal ich k sebe. Skladal ich aj do dvojrozmerných a postupne aj trojrozmerných objektov.
Problém s cenou a hľadanie dodávateľa magnetov
V tom čase 25-ročný vynálezca Christopher F. Reda mal najprv problém nájsť magnety, ktoré by boli dostatočne silné a dobre držali pohromade. Nový typ magnetov z neodýmu, železa a bóru bol pre jeho potreby ideálny.
V USA však nemohol nájsť žiadneho výrobcu, ktorý by malé magnetické guľôčky mohol vyrábať za prijateľnú cenu. Náklady na jednu stavebnicu boli spočiatku až 300 amerických dolárov, čo v roku 2007 bolo ako dnešných 250 eur.
Chris preto oslovil výrobcov v Číne, a tí dokázali malé guľôčkové magnety vyrobiť oveľa lacnejšie. Čína je dodnes najväčším producentom neodýmových magnetov. Dodávateľa sa podarilo dohodnúť a výroba novej magnetickej stavebnice sa mohla začať.
30 tisíc predaných magnetických hlavolamov
Už čoskoro po uvedení nového hlavolamu na trh sa predalo okolo 30 000 kusov. Spočiatku sa predaju venoval vynálezca len s partnerkou. Aby magnetický hlavolam ochránil, nechal si ho patentovať nielen v USA, ale časom aj v EÚ a ďalších regiónoch.
Po skončení ochrany sa však začali objavovať menej či viac podarené kópie NeoCube. V súčasnosti sú na trhu aj iné stavebnice z magnetických guľôčok, napríklad pod názvami Bucky Balls, Zen Magnets a ďalšie.
Originálna magnetická stavebnica NeoCube je však len jedna.
Neodým + kocka = NeoCube
Čo vlastne znamená názov NeoCube? Ide o spojenie slov „Neo“ (neodým) + „Cube“ (kocka). Neodýmová kocka.
Základným zloženým tvarom NeoCube je kocka
Podobne ako vtedy, aj dnes je základným tvarom po zložení magnetických guľôčok kocka so stranami 6 × 6 × 6 guľôčok. Na jej zloženie potrebujete 216 guľôčok. Stavebnica ich presne toľko obsahuje a poskladaná do tvaru kocky sa aj predáva.
Prečo skladať z magnetických guľôčok?
Dôvodov, prečo skladanie z magnetických guľôčok vyskúšať, je viac:
- skladanie rozvíja predstavivosť, kreativitu,
- manipulácia s magnetickými guľôčkami posilňuje prsty,
- „vyčistíte“ si hlavu od každodenných starostí,
- je to zábava!
Kombinujte viac farieb magnetických guľôčok NeoCube
Ako môžete svoje magnetické výtvory a skladačky ešte vylepšiť? Skombinujte viacero farieb. Okrem verzie NeoCube Original, ktorá vyzerá ako kovová, si môžete prikúpiť aj guľôčky v iných farbách – postriebrené magnety, pozlátené magnetické guľôčky, čierne, farebné – červené, zelené NeoCube, oranžové, fialové, modré, tyrkysové, ružové, svetlomodré, farebný mix magnetických guľôčok alebo dokonca magnety, ktoré po osvetlení neskôr v tme fosforeskujú. Nie všetky však bývajú vždy na sklade.
Zložiť kocku znova nie je jednoduché
Keď sa s magnetickými guľôčkami začnete hrať, zložiť ich znova do tvaru kocky je pomerne náročné. Dokážete to? Na konci tohto článku uvádzame pár tipov, ako to urobiť.
Sú magnetické guľôčky pre každého? Do detských rúk nepatria
Silné magnety vrátane magnetických guľôčok nepatria do rúk malých detí. Hrozí, že ich prehltnú alebo že si pricviknú prsty. Ak máte doma malé deti, stavebnicu vždy odkladajte na bezpečné miesto. Aj väčšie deti majte pri skladaní však pri skladaní guľôčok pod dozorom.
Silné neodýmové magnety môžu byť pre deti nebezpečné.
Ako začať? Skladajte retiazky a spájajte ich
Najprv jednotlivé guľôčky spojte do dlhej retiazky. Ak zacvaknete niekoľko magnetických guľôčok k sebe, magnetický „had“ pripomína retiazku zátky na starej vani.
Dlhú retiazku rozdeľte na 6 kratších retiazok a pokúste sa ich bočnými stranami spojiť. Vznikne vám pás magnetických guľôčok.
Tip: Retiazky sa navzájom odpudzujú? Magnetické guľôčky otočte tak, aby póly magnetov zmenili polohu.
Pásy z guľôčok „nakrájajte“ plastovou kartou
Použite plastovú vernostnú kartu z obchodu alebo kuchynskú plastovú stierku. Dá sa použiť na „krájanie“ pásu na menšie tvary. Ak chcete zložiť magnetickú kocku, potrebujete pás „nakrájať“ na štvorce 6 × 6 magnetických guľôčok.
Magnetické štvorce ukladajte na seba
Na zloženie magnetickej kocky chýba ešte posledný krok. Teraz je potrebné jednotlivé štvorce z magnetických guľôčok opatrne navrstviť na seba. Ak ste doteraz postupovali správne, máte už 6 štvorcov so stranami 6 × 6 magnetických guľôčok. Ak sa vám všetko podarí, kocka so stranami 6 × 6 × 6 guľôčok bude hotová!
Občas sa dielo rozsype
Niekedy sa to hneď na prvýkrát nepodarí, napríklad keď na guľôčky príliš tlačíte. Postupne však budete kocku z guľôčok stavať čoraz rýchlejšie.
Čo ďalej? Skladajte ďalšie 2D aj 3D tvary
Skladať z guľôčok len kocku by vás asi časom začalo nudiť. Z 216 magnetických guľôčok sa dá našťastie poskladať takmer nekonečný počet rôznych plochých trojrozmerných tvarov – trojuholníky, kruhy, obdĺžniky, hviezdice, ornamenty, gule, tvar diamantu, ihlany, valce, misky, rôzne malé predmety, zvieratká, postavičky, jednoducho všetko, čo vám napadne.
Pár návodov na skladanie magnetických guľôčok prikladáme nižšie:
Z magnetických guľôčok sa dá poskladať napríklad:
- magnetická pyramída,
- človiečik alebo motorkár,
- rampa s rotormi z oceľových a magnetických guľôčok,
- autíčko,
- kača,
- diamant,
- vianočné ozdoby,
- zmrzlina,
- motorka,
- hodinky.
Keď vám už jedna magnetická stavebnica prestane stačiť, spojte ich viac dohromady. Potom z nich môžu vznikať veľmi rozsiahle a viacfarebné diela.
Stratila sa vám guľôčka? Objednajte náhradné
Všetky pokovované verzie magnetických stavebníc NeoCube si môžete rozšíriť o ďalšie guľôčky, ktoré dokúpite v e-shope Unimagnet.sk. To sa môže hodiť aj v prípade, že sa vám niektorá z guľôčok stratí.
UniCube – magnetická stavebnica z kociek
Chcete niečo iné? Skladajte tvary aj z 5-milimetrových magnetických kociek. Magnetický hlavolam UniCube funguje podobne ako NeoCube. Dajú sa z neho dobre stavať domy aj celé mestá.
Kde sa ešte dajú nájsť tipy a návody na skladanie NeoCube?
Inšpirujte sa na magnetickom blogu Magnetan.sk, kde nájdete ďalšie články na skladanie z magnetických guľôčok NeoCube.
Pochváľte sa v guľôčkovej skupine na FB
Podarilo sa vám z guľôčok zložiť niečo zaujímavé? Pochváľte sa na facebookovej stránke o NeoCube a inšpirujte ostatných fanúšikov magnetických guľôčok.
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Magnetan.sk a v rubrike Magnetický poradca.