Barvení a lakování magnetů: vylepšete jejich vzhled i odolnost

Barvení magnetů
Barvení magnetů.

Magnety jsou součástí každodenního života lidí. Od jednoduchých využití, jako je třeba přicvaknutí poznámek na lednici, až po složité technologické systémy elektroniky, hard disky počítačů, senzory v automobilech. Pokud si z magnetů vyrábíte magnetické držáky nebo silné neodymové magnety využíváte například pro dekoraci, možná vás zajímá, zda se dají lakovat, barvit. Čím a jak? Poradíme, jak na to.

Na úvod je dobré vědět, že neodymové magnety mají základní ochrannou povrchovou vrstvu už z výroby. Nejčastěji jsou poniklované nebo pozinkované.

K dispozici jsou i magnety opatřené teflonovou vrstvou, vodotěsné poplastované magnety a pogumované. To však nemusí stačit, někdy je totiž potřebujete mít v jiné barvě.

Podívejte se na Povrchové úpravy neodymových magnetů a kterou vybrat

Proč barvit a lakovat magnety?

Existuje několik důvodů, proč barvit nebo lakovat magnety.

Prvním důvodem je zlepšení jejich ochrany. Neodymové magnety jsou náchylné ke korozi a opotřebení při častém používání. Barvení nebo lakování může poskytnout dodatečnou vrstvu ochrany, která pomůže prodloužit životnost magnetu.

Dalším důvodem bývá estetika. Barvení magnetů je způsobem, jak je lépe vizuálně integrovat do designu finálního výrobku nebo pro jiné vaše potřeby. Díky barvě se dají magnety zvýraznit, anebo naopak lépe zamaskovat.

Pokud používáte magnety na výstavě či veletrhu, možná je potřebujete nabarvit tak, aby odpovídaly brandu firmy či tématu prezentace.

Může se hodit: Vodotěsné úpravy magnetů do exteriéru

Jak barvit a lakovat magnety

Připravte si vhodné pomůcky a náčiní

Před zahájením procesu barvení nebo lakování budete potřebovat následující materiály a nástroje:

- Magnety, které chcete barvit nebo lakovat.

- Základovou a finální barvu nebo lak vhodný pro použití na kov.

- Čistý hadřík.

- Technický benzín nebo líh pro čištění.

- Jemný brusný papír.

- Lepicí pásku.

- Rukavice a ochranné brýle.

Krok 1: Připravte magnet, zdrsněte povrch

Prvním krokem je příprava povrchu magnetu. Na hladkém poniklovaném povrchu neodymového magnetu totiž drží barva obtížně.

Povrch magnetu opatrně zdrsněte. Přebruste jej jemným brusným papírem na kov.

Tip: Pokud barvíte více magnetů, před broušením je k sobě přicvakněte, ať vám to jde rychleji.

Broušení magnetu před barvením
Broušení magnetu před barvením.

Krok 2: Vyčistěte magnet páskou

Po zdrsnění povrchu magnetu je důležité jej důkladně očistit. Malé obroušené částečky k sobě magnet stále přitahuje a čištění nebývá snadné. Nelze je opláchnout vodou ani otřít hadříkem. Jak očistit magnet?

Nalepte na magnet několikrát lepicí pásku a zase ji z něj sejměte. Prachové částice se na pásku nalepí a díky tomu je odstraníte.

Čištění magnetu pomocí lepicí pásky
Čištění magnetu pomocí lepicí pásky.

Krok 3: Odmastěte magnet

Před aplikací barvy je důležité magnet dobře odmastit. Povrch magnetu otřete hadříkem namočeným v lihu nebo technickém benzínu. Pak se už magnetu rukama nedotýkejte. Mastný otisk vašeho prstu může způsobit, že barva dostatečně nepřilne.

Tip: Přicvakněte magnet třeba na roztaženou kancelářskou sponku nebo k dlouhému hřebíku, ať jej můžete snáze držet a nabarvit.

Odmaštění magnetu před barvením
Odmaštění magnetu před barvením.

Krok 4: Aplikujte základovou barvu

Až bude magnet čistý a suchý, naneste základovou barvu. Použijte rychleschnoucí základovou barvu na kov ve spreji. Budete-li permanentní magnet používat venku, natřete jej barvou, která je zároveň antikorozní. Aby byl magnet nabarvený celý, bude zapotřebí jej po zaschnutí na přídržném předmětu pootočit a barvu dostříknout.

S barvou pracujte jen v dobře větraných prostorách nebo venku.

Víte, Jak také ochránit neodymové magnety proti korozi a vlhkosti? Zalijte je do pryskyřice

Krok 5: Naneste vrchní barvu na magnet

Po zaschnutí základové barvy nastříkejte na magnet vrchní barvu na kov v požadovaném odstínu. Opět nechte vrstvu barvy důkladně zaschnout. Zřejmě bude potřeba nanést více vrstev, postupujte podle návodu k barvě. Nechte zaschnout a máte hotovo.

Pozor, nástřik práškové barvy a následné vypalování není u běžných neodymových magnetů možný. Kvůli vysoké teplotě při vypalování barvy by došlo k jejich demagnetizaci, pokud tedy nepoužíváte teplotně odolné AlNiCo a SmCo magnety.

Nabarvený magnet
Nabarvený magnet.

Anebo si pořiďte barevný magnet

Barvení a lakování magnetů je způsobem, jak je lépe chránit před vlivy počasí a vylepšit jejich estetický vzhled. Přestože tento proces vyžaduje nějakou přípravu a trochu trpělivosti, výsledky mohou stát za to.

Pokud se vám do toho moc nechce, můžete si pořídit hotové barevné kancelářské poplastované magnety, které seženete v několika základních barvách.

K dispozici jsou rovněž barevné magnetické kuličky nebo vodotěsné poplastované magnety v různých barvách.

Kancelářské magnety
Kancelářské magnety.

Magnetická síla se může snížit

Jestliže nanesete na magnet více silných vrstev barvy nebo laku, může se jejich magnetická síla snížit, podle velikosti a tloušťky nanesené barvy.

Sledujte další magnetické zajímavosti v Magnetickém rádci.