
Bremenové zdvíhacie permanentné magnety sú moderným spôsobom, ako zdvíhať ťažké bremená vo výrobe, priemysle a skladoch. V čom je ich používanie lepšie ako iné spôsoby zdvíhania bremien a materiálov? Zistite najväčšie výhody bremenových magnetov.
Čo je bremenový magnet a ako funguje
Bremenový magnet je veľmi silný neodymový magnet alebo ich sústava. Konštrukcia pozostáva z pevného oceľového rámu, v ktorom sú umiestnené silné neodymové magnety.
Aby sa s bremenovým magnetom dalo pracovať, sú vnútorné magnety vypínateľné pomocou ovládacej páky alebo rukoväte. Táto rukoväť má navyše aretačný mechanizmus.
Zdvíhací magnet sa zavesí pomocou závesného oka na hák žeriava alebo kladkostroja. Bremenové magnety majú aj pólové nadstavce a sú vybavené typovým a inštruktážnym štítkom.

Postup práce s bremenovým magnetom
Magnet zavesíte na závesné oko napríklad na hák žeriava. Pracovník priblíži magnet k zdvíhanému materiálu. Pomocou páky aktivuje magnetickú silu a zaaretuje ju.
Teraz je magnet pevne spojený so zdvíhaným materiálom a môže sa transportovať na iné miesto pomocou žeriava alebo iného zdvíhacieho mechanizmu.
Po položení materiálu na pevnú podložku pracovník magnet deaktivuje a magnetická sila sa uvoľní. Ako v prípade iných zdvíhacích systémov, nesmie nikto stáť pod zdvihnutým bremenom.

Kde sa dajú bremenové magnety použiť a kedy nie?
Pomocou bremenových magnetov sa dajú zdvíhať iba feromagnetické materiály, ako je oceľ, oceľoliatina a železo. Môžete zdvíhať aj iné materiály, ktoré sú feromagneticky slabšie, ale ich zdvíhacia kapacita bude nižšia. Pri nerezi 430F je zdvíhacia kapacita polovičná, pri liatine 45 % a pri nikle iba 10 %. Na zdvíhanie bremien s oválnym povrchom, ako sú rúry alebo valce, existujú špeciálne typy bremenových magnetov.
Bremenové magnety sú ideálne na zdvíhanie bremien s plochým povrchom, ako sú traverzy, železné alebo oceľové konštrukcie a výpalky. Zdvíhanie plechov bremenovými magnetmi je možné len v prípade hrúbky väčšej ako 6 milimetrov.

Výhody bremenových magnetov
V porovnaní s inými spôsobmi zdvíhania majú bremenové magnety niekoľko výhod:
1) Na ovládanie bremenového magnetu stačí jeden pracovník
Na zavesovanie bremien pomocou reťazí alebo oceľových lán býva potrebných viac pracovníkov. Manipuláciu s bremenovým magnetom zvládne len jeden človek, ktorý magnet umiestni na bremeno a ovláda aktivačnú páku. Ušetríte tak ľudské zdroje a pracovník môže vykonávať inú prácu. Manipulácia s magnetom je rýchla, čím ušetríte aj čas.
2) Bremenové magnety nepotrebujú na prevádzku elektrinu, sú úsporné
Na prevádzku nie je potrebný prívod elektrickej energie, čo je výhodou aj pri jej prípadnom výpadku. Permanentný magnet funguje stále. Stačí len aktivovať magnetickú silu pomocou ovládacej páky. V porovnaní s elektromagnetom ušetríte náklady na energiu, pretože magnet nevyžaduje žiadny prísun elektriny.

3) Majú veľkú nosnosť, pritom sú skladné
Bremenové magnety unesú až 60-násobok svojej hmotnosti. K dispozícii sú bremenové magnety s nosnosťou od 100 do 2000 kg. Ak práve nepotrebujete používať magnet, je možné ho uskladniť aj na malom priestore.
4) Zdvíhanie bremenovými magnetmi je bezpečné
Ak sa dodržia všetky bezpečnostné predpisy, práca s bremenovými magnetmi je bezpečná. Predídete tak poškodeniu nosných reťazí alebo uväzovacích lán, ktoré sa môžu pri opakovanom používaní opotrebovať alebo poškodiť, a tým ohroziť bezpečnosť. To pri bremenových magnetoch nehrozí. Pokiaľ nie je magnetická sila správne aktivovaná, bremeno sa nezdvihne. Magnet tiež nemožno aktivovať na prázdno".

Samozrejme, aj bremenové magnety vyžadujú pravidelnú údržbu a servis. Každý týždeň je potrebné skontrolovať stav magnetu, závesného oka, ovládacej páky a aretačného mechanizmu, aby sa zistili prípadné poškodenia alebo deformácie.
Ak máte kvalitného dodávateľa, mal by mať k dispozícii aj náhradné diely, ako napríklad náhradnú páku pre bremenový magnet.
Pokiaľ máte kvalitného dodávateľa, máva pre prípad poškodenia k dispozícii aj náhradné diely, akým je napríklad náhradná páka pre bremenový magnet.
5) Dlhá životnosť bremenových magnetov
Pri pravidelnom servise a správnom zaobchádzaní vám bremenové magnety môžu slúžiť viac ako desať rokov.
Čítajte tiež: Ako naložiť slona v brnení na nákladiak? Použite bremenový zdvíhací magnet.
6) Možnosť využitia viacerých magnetov naraz, ovládaných aj na diaľku
Výhodou bremenových magnetov je aj možnosť súčasného použitia viacerých magnetov, čím sa ešte zvýši zdvíhacia nosnosť. Na zdvíhanie extrémne ťažkých bremien sú určené zostavy bremenových magnetov s elektrickým ovládaním aktivácie magnetickej sily.

Vďaka tomu ich môže ovládať žeriavnik priamo zo svojho pracoviska. Tieto magnety sú stále veľmi bezpečné a energeticky úsporné. Aj keď dôjde k výpadku elektrickej energie, bremeno zostane zavesené, ale nebude možné vypnúť magnetickú silu na diaľku. Naopak, ak elektrina nebude dodávaná do ovládaných mechanizmov, magnety sa neaktivujú a nebudú sa spojiť so zdvíhaným bremenom. Všetky diaľkovo ovládané funkcie sa obnovia po obnovení dodávky elektrickej energie.
Servisná odtrhová skúška raz ročne
Napríklad slovenská norma STN EN 13155 stanovuje povinnosť vykonať odtrhovú skúšku raz ročne. Túto skúšku vám môže zabezpečiť dodávateľ bremenového magnetu alebo odborníci v servisnom stredisku spoločnosti Unimagnet.sk.

Bezpečnostný koeficient bremenových magnetov je zvyčajne 3:1, čo znamená, že počas odtrhovej skúšky musí magnet udržať aspoň trojnásobok uvádzanej nosnosti.
Používate už bremenové magnety? Ako vám vyhovujú?
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti o využití magnetov na stránkach Unimagnet.sk.