Čím lepiť neodýmové a feritové magnety?

Čím lepiť neodýmové a feritové magnety.

Akým lepidlom či prípravkom lepiť feritové a neodýmové magnety, napríklad k drevu, kovu, plastu či iným materiálom? Zistite, ako magnety pred lepením pripraviť a aké lepidlo je na lepenie magnetov najlepšie.

Najprv povrch zdrsnite

Pred lepením odporúčame hladký povrch magnetu zdrsniť. Obrúste ho jemným brúsnym papierom. Výrobcovia lepidiel väčšinou na obaloch uvádzajú pokyny na prípravu povrchov z ocele alebo hliníka, ale bohužiaľ nerozširujú inštrukcie pre lepenie neodýmových magnetov. Riaďte sa teda pokynmi pre lepenie kovu.

Pred nanesením lepidla povrch očistite

Lepené časti musia byť čisté, suché a odmastené. Aj mastné odtlačky prstov môžu znížiť pevnosť väzby lepidla. Povrchy utrite handričkou alebo tampónom namočeným v acetóne, izopropylalkohole (IPA) či liehu.

Aké lepidlo je na lepenie magnetov najlepšie?

Možností je viac. Závisí to od toho, kam a k akému povrchu chcete magnet prilepiť.

Dvojzložková epoxidová živica

S epoxidovou živicou prilepíte magnety ku kovu, keramike, sklu, drevu, laminátu či betónu. Počítajte však s dlhším časom tvrdnutia. Epoxidovú živicu využijete aj na zapuzdrenie magnetov. Magnety tak ochránite proti prírodným vplyvom, korózii a vlhkosti.

Lepidlo UHU plus endfest 300

Lepidlo UHU plus endfest 300.

Vysokopevnostné dvojzložkové epoxidové lepidlo UHU plus endfest 300 zaisťuje pevné lepenie s pevnosťou 300 kg/cm². Lepidlo odoláva vlhkosti, olejom, rozpúšťadlám, riedeným kyselinám a lúhom. Má vysokú tepelnú odolnosť od -20 °C do +100 °C. Po vytvrdnutí sa dá vŕtať a pretierať.

Lepidlo UHU je vhodné na lepenie magnetov ku kovu, drevu, drevotrieske, tvrdému PVC, laminátu, keramike, porcelánu, sklu, betónu, kameňu, gume, penovému polystyrénu. Nie je vhodné na lepenie k PP, PE, teflónu a silikónu.

Univerzálne lepidlo UHU Max Repair

Univerzálne lepidlo UHU Max Repair.

Univerzálne lepidlo UHU Max Repair je silné a pružné lepidlo pre vnútorné i vonkajšie použitie. Je vodeodolné. Zasychá po 5 minútach a finálnu pevnosť dosiahne približne po 24 hodinách. Lepidlo použite na lepenie magnetu k sajúcim aj nesajúcim materiálom ako je drevo, kov, sklo, plasty, guma a kameň. Je nevhodné na lepenie k PE, PP, PTFE.

Sekundové lepidlo

Sekundové lepidlo je kyanoakrylát, preto rýchlo tvrdne. Využijete ho na prilepenie magnetu k porcelánu, sklu, drevu a kovu, ktoré však nebudú mechanicky namáhané. So sekundovým lepidlom nie je možné magnety lepiť k polystyrénu, PVC, ani k iným hladkým plastom.

Tavné lepidlá – áno či nie?

Neodýmové magnety strácajú časť svojej magnetizácie pri teplotách nad 80 °C, preto na ich lepenie nepoužívajte tavnú pištoľ s lepiacimi tyčinkami.

Ako funguje lepenie s taviacou pištoľou? V kovovej nádržke vnútri pištole sa tyčinky lepidla pri teplote 100 až 200 °C roztavia. Závisí to od typu taviacej pištole. Roztavená hmota sa potom stláčaním spúšte vytláča dýzou na predmety, ktoré chcete vzájomne zlepiť. Po stuhnutí sa vytvorí pevný spoj.

Pre feritové magnety sú tavné lepiace tyčinky bezpečné, pretože ich pracovná teplota je do 250 °C. Vyššie teploty nie sú problémom ani pre SmCo magnety, odolajú im aj AlNiCo magnety.

Ďalšie nápady, ako magnet pripevniť

• Magnet prilepte pomocou obojstrannej lepiacej pásky. Tá je však vhodná len pre malé magnety. Na pripevnenie veľkých neodýmov nie je dostatočne silná. Na trhu nájdete aj tenké kotúčové magnety, ktoré majú samolepiacu vrstvu. Ochrannú fóliu stačí odstrániť a magnet prilepiť.

• Magnet priskrutkujte. Existujú špeciálne magnetické úchytky, ktoré majú otvor pre skrutku. Vďaka tomu ich pevne naskrutkujete napríklad k nábytku či ku kuchynským dvierkam. Ako správne s neodýmovými úchytmi pracovať a ako ich primontovať? Čítajte v článku 7 tipov na využitie magnetických úchytov.

Čítajte blog Unimagnet a získajte ďalšie užitočné tipy zo sveta magnetov.