Pri obrábaní sa dnes v strojárskej výrobe stále viac používajú magnetické upínadlá, ktoré slúžia na upínanie feromagnetických obrobkov na frézach, brúskach alebo sústruhoch. Na čo slúžia magnetické upínadlá, aké majú výhody a aké typy existujú? Zistite viac v článku.
Magnetické upínadlá a ako sa dajú využiť
Magnetické upínadlá sa používajú na upnutie feromagnetických obrobkov na brúskach, frézach, vŕtačkách, hobľovačkách, sústruhoch alebo pri leštení. Využívajú sa aj pri manipulácii s feromagnetickým materiálom, keď slúžia ako prídržné alebo nosné zariadenia.
Oproti mechanickým, hydraulickým alebo pneumatickým upínadlám majú magnetické upínadlá niekoľko výhod. Jednoducho sa ovládajú, sú rýchle a vďaka nim možno upnúť niekoľko obrobkov naraz.
Ako magnetické upínanie funguje? Vnútri upínadla sú permanentné magnety. Magnety vytvárajú nad upínadlom magnetické pole, vďaka ktorému sa obrobok v upínadle udrží.
Typy magnetických upínačov
Existujú tri typy magnetického upínania.
1) Permanentné magnetické upínadlo
Upínadlo obsahuje permanentné neodýmové magnety. Zariadenie zapnete a vypnete ručne pomocou pákového ovládača. Keď je upínadlo vypnuté, magnetické pole je uzavreté vnútri upínača. V zapnutom stave je nasmerované cez pólovú dosku do upínaného obrobku.
Výhodou permanentného upínadla je, že sa magnety nezahrievajú. Má však jednu nevýhodu – obrobky je potrebné po vybratí z upínadla odmagnetovať, zachovávajú si totiž zvyškový magnetizmus.
Magnetické upínadlá sa od seba líšia tvarom, rozstupom pólov a upínacou silou.
Napríklad permanentné obdĺžnikové magnetické upínadlo NEORACK 2040 je vhodné na presné a rýchle upnutie dielov určených na vŕtanie, hobľovanie alebo frézovanie. Jeho upínacia sila je 120 N/cm2 a rozstup pólov 4 mm.
Magnetické upínadlo NEOMAX 100 je vhodné na presné a rýchle upnutie malých a tenkých dielov. Jeho upínacia sila je 80 N/cm2 a rozstup pólov 2 mm.
2) Elektromagnetické upínadlo
Pri elektromagnetickom upínadle cievky vytvárajú magnetické polia napájané jednosmerným prúdom, ktoré sú elektromagnetom.
Elektromagnetické upínadlo je závislé od vonkajšieho zdroja energie. Ak elektrický prúd odpojíte, magnetické pole zaniká a magnetická sila klesne. Z tohto dôvodu môže byť taký upínací systém nebezpečný, pretože ak dôjde k výpadku energie, môže sa obrobok odtrhnúť.
3) Permanentné magnetické upínadlo
Elektropermanentné upínadlo spája výhody uvedených dvoch typov. Magnetický obvod tvoria permanentné magnety a sústava cievok, ktoré spolu s riadiacou elektronikou zaisťujú zapínanie a vypínanie magnetickej dosky.
Elektropermanentné magnetické upínadlá sú bezpečné. Pri výpadku elektrickej energie obrobok drží vďaka permanentnému neodýmovému magnetu, takže nehrozí odpadnutie obrobku. Elektrický prúd sa využíva len na zapnutie a vypnutie dosky.
Navyše môžete opačne orientovaným energetickým impulzom celý upínací systém vrátane obrobku odmagnetovať.
Pozrite sa na video, ako fungujú elektropermanentné upínadlá:
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.