
Zvýši sa magnetická sila pri spojení dvoch magnetov? Aký je rozdiel medzi gravitačnou a magnetickou silou? Dajú sa magnetické póly oddeliť? Odpovede na tieto magnetické otázky nájdete v 26. diele Magnetických otáznikov.
V 25. diele magnetických otáznikov ste sa mohli dozvedieť, čo je tokamak, kde nájdete magnetický kopec a ako vznikajú vírivé prúdy. Teraz vám prinášame rozlúštenie ďalších magnetických záhad.
1) Keď spojíte dva rovnaké kotúčové magnety, zdvojnásobí sa magnetická sila?
Magnetická sila sa zvýši, ale len pri tenkých kotúčových magnetoch. To znamená, že celková výška spojených magnetov by nemala presiahnuť ich polomer. Pri ďalšom pridávaní magnetov síce sila mierne narastie, ale len minimálne.
Ako sa mení magnetická sila napríklad pri kotúčovom magnete KT-10-01-N?
- 1 ks – 0,5 kg
- 2 ks – 1,0 kg
- 3 ks – 1,5 kg
- 4 ks – 1,9 kg
- 5 ks – 2,1 kg
2) Aký je rozdiel medzi gravitačnou a magnetickou silou?
Gravitačná a magnetická sila sú úplne odlišné.
Gravitácia je príťažlivá sila, ktorá pôsobí medzi akýmikoľvek hmotnými objektmi – nezáleží na tom, z akého materiálu sú. Gravitačná sila ovplyvňuje každého z nás. Práve teraz vás k sebe priťahuje každá kométa, asteroid, planéta aj čierna diera. Napriek tomu zostávate na Zemi, pretože jej gravitácia je silnejšia než súčet gravitačných síl všetkých ostatných objektov vo vesmíre. Máme šťastie, že?
Magnetická sila je príťažlivá alebo odpudivá sila, ktorá pôsobí medzi magnetickými materiálmi. Napríklad magnet priťahuje železné a iné feromagnetické predmety, ale dva magnety sa môžu aj odpudzovať, ak sú otočené rovnakými pólmi k sebe.
3) Dajú sa magnetické póly oddeliť?
Aj keď v prírode existujú elektrické monopóly (napríklad elektróny s negatívnym nábojom alebo protóny s pozitívnym nábojom), magnetické monopóly zatiaľ známe nie sú.
Ak rozdelíte magnet na dva kusy, nezískate oddelené póly – každý nový kúsok bude mať opäť vlastný severný aj južný pól.

Vedci sa síce priblížili k objavu magnetických monopólov tým, že vytvorili štruktúry podobné monopólom v Bose-Einsteinových kondenzátoch a supertekutinách, no skutočný magnetický monopól sa zatiaľ v prírode nepodarilo objaviť – ani pomocou urýchľovačov častíc.
Napriek tomu sa dá teoreticky odhadnúť, akú hmotnosť by mohol mať. Na základe súčasných poznatkov o štruktúre vesmíru vedci odhadujú, že hmotnosť monopólu by mohla dosiahnuť až 10¹⁴ TeV – čo je extrémne veľa! Takýto objekt mohol vzniknúť krátko po Veľkom tresku, ešte predtým, než sa vesmír začal rozpínať.
Záver: Magnetický monopól zatiaľ nepoznáme.
Zdroj: Phys.org
Tip: Magnetické póly magnetu si môžete overiť aj pomocou mobilného telefónu.
Sledujte blog Unimagnet.sk a objavte ďalšie zaujímavosti zo sveta magnetov.