
Aký je rozdiel medzi magnetickým severom a skutočným (zemepisným) severom? A kde leží? Fungujú magnety aj vo vesmíre? Prečo na nerezovej oceli niekedy magnety držia a niekedy nie? Zistite odpovede v ďalšom diele seriálu Magnetické otázniky.
Z 26. dielu Magnetických otáznikov už možno viete, či sa pri spojení dvoch magnetov zvýši ich magnetická sila, aký je rozdiel medzi gravitačnou a magnetickou silou alebo či je možné oddeliť póly magnetu.
1) Aký je rozdiel medzi magnetickým severom a skutočným severom? A kde leží?
Krajina sa otáča okolo svojej osi a na konci osi sú zemepisné póly – severné a južné. Geografický severný pól je bod na 90° zemskej šírky, čo je približne uprostred Severného ľadového oceánu.
Z nášho blogu už viete, že Zem je veľký tyčový magnet obklopený magnetickým poľom so severným a južným magnetickým pólom. Severný pól strelky kompasu je priťahovaný južným magnetickým pólom Zeme, ktorý sa však nachádza na severe planéty. Zemepisne sa však nenachádza na rovnakom mieste ako zemepisný severný pól.

Odchýlka medzi magnetickým a zemepisným severom sa nazýva magnetická deklinácia.
Severný magnetický pól Zeme nie je stabilný. Presúva sa od Kanady smerom k Rusku a jeho pohyb je čoraz rýchlejší, približne 64 km za rok. Zrýchlenie presunu sa ale týka iba severného magnetického pólu, južný magnetický pól sa pohybuje stále pomaly.
Čítajte tiež: Čo sa stane, keď sa Zem magneticky prepóluje?
2) Fungujú magnety aj vo vesmíre?
Áno. Magnety fungujú vo vesmíre rovnako ako na Zemi. Zákony elektromagnetizmu sa nemenia ani vo vzduchoprázdne.
Mimochodom, viete, že magnetické pole Zeme presahuje atmosféru až niekoľko desiatok tisíc kilometrov do vesmíru? Magnet, ktorý je už príliš ďaleko od Zeme, je ovplyvňovaný magnetickým poľom iných telies a planét, napríklad Jupitera a Slnkom.
3) Prečo na nerezovej oceli nedržia magnety? Alebo na niektoré nerez ocele magnety držia?

Magnety obvykle nedržia na nerezovej oceli, pretože väčšina nerezových ocelí je nemagnetická, čo znamená, že nebudú priťahovať magnety.
Existuje niekoľko typov nehrdzavejúcej ocele: austenitická, feritická, martenzitická a duplexná (austeniticko-feritická). Líšia sa svojim zložením. Martenzit a železo sú feromagnetické, takže niektoré nerezové ocele majú magnetické vlastnosti. Austenit nemá magnetické vlastnosti, a preto na austenitickej nehrdzavejúcej oceli magnety nedržia.
Sledujte ďalej blog Unimagnet.sk a spoznajte ďalšie magnetické zaujímavosti.