Z 23. dielu magnetických otáznikov už viete, či existuje monopólový magnet, čo sú spievajúce magnety alebo či je možné vyrobiť energiu pomocou magnetu. Odhaľte odpovede na ďalšie magnetické otázky.
1) Ako zistiť účinok magnetizmu pomocou kancelárskej sponky?
Ako zistiť, že je materiál magnetický? Vyskúšajte detegovať intenzitu magnetického poľa pomocou obyčajnej kancelárskej sponky. Sponku pripevnite na niť a priblížte ju k predmetu.
Ak sa sponka k predmetu priblíži alebo prichytí, hustota magnetického toku je aspoň 20 gaussov.
Ďalšou možnosťou je overiť magnetizmus pomocou jemných železných pilín. Železný prach je na magnetizmus ešte citlivejší ako kovová sponka. Ak kovový predmet magnetické pole má, piliny by mali držať už pri hodnotách nad 10 gaussov.
Pre zaujímavosť: Viete, že hodnota Gaussovej magnetickej indukcie zemského magnetizmu sa pohybuje medzi 0,25 a 0,65 G?
2) Čím odtieniť magnetické pole?
Na meranie magnetického poľa slúži magnetometer. V 19. storočí ho vynašiel nemecký matematik a fyzik Johann Carl Friedrich Gauss, po ktorom nazvali aj jednotku magnetickej indukcie – Gauss.
Najznámejším magnetometrom je kompas.
Zdroj obrázka: Wikipedia, GNU Free Documentation License.
Senzory citlivé na magnetizmus nájdete aj vo svojom smartfóne, kde je súčasťou navigačného systému telefónu alebo ho využíva kompasová aplikácia.
Magnetometre sú zabudované v navigačných systémoch, satelitoch, senzoroch automobilových bŕzd aj v monitoroch srdcového tepu.
Pomocou magnetometra archeológovia a bádatelia detegujú predmety pod zemou aj pod vodou, napríklad na lokalizovanie potopených lodí či ponoriek. Prístroj sa využíva aj na šírenie rádiových vĺn, pri hľadaní nevybuchnutej munície, pri vŕtaní tunelov alebo hľadaní nerastných surovín.
Geofyzikom slúži na meranie magnetického poľa Zeme a vedcom vo vesmíre na meranie magnetického poľa planét.
3) Ako a čím odtieniť magnetické pole?
Magnetické siločiary nepreruší žiadny materiál. Existujú však materiály, ktoré dokážu magnetické pole odtieniť. Ktoré to sú? Sú to feromagnetické materiály ako napríklad oceľový plech alebo kus železa.
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.