Čo sa stane s neodýmovým magnetom, keď ho roztavíte alebo rozrežete napoly? Čo je paleomagnetizmus? Fungujú magnety aj vo vesmíre? Myslíte, že magnet pritiahne aj jablko, keďže obsahuje železo? Odpovede nájdete v treťom diele magnetických otáznikov.
Z druhého dielu seriálu už viete, či neodýmové magnety korodujú, ako funguje magnetický rotopéd a či magnety postupne zoslabnú, keď ich budete proti sebe držať rovnakými pólmi. Odhaľte odpovede na na ďalšie magnetické otázky.
1) Ak magnet rozrežem, mali by teoreticky vzniknúť dva samostatné magnety a na reznej strane sa priťahovať. Je to tak?
Ak napríklad pozdĺžne rozrežete tyčový magnet, získate tak dva nové samostatné magnety. Keď magnet rozrežete kolmo na magnetickú os, tak sa budú magnety priťahovať, ak ho však rozrežete pozdĺž magnetickej osi, tak sa budú obe časti odpudzovať.
2) Fungujú magnety aj vo vesmíre?
Áno. Vesmírne vákuum obsahuje obrovské množstvo prachu, plynu, elementárnych častíc a je prepletené elektromagnetickým žiarením i magnetickými poľami. Elektrické a magnetické sily sú vo vákuu dokonca o niečo silnejšie ako vo vzduchu na Zemi.
3) Čo sa stane s magnetom, keď sa roztaví?
Ak roztavíte neodýmový magnet, pravdepodobne sa premení na hrudu kovu, z ktorého je vyrobený – neodým, železo a bór.
Ak permanentný magnet zahrejete nad určitú teplotu, stratí svoju materiálovú štruktúru a zničíte ho. Silné neodýmové magnety strácajú magnetizmus po zahriatí nad 80 °C. Feritové magnety sú teplotne odolnejšie. Pri nich je hraničná teplota 250 °C. Teplotne ešte odolnejšie sú samárium-kobaltové magnety, tie odolávajú teplotám až 300 °C.
Zistite presnú charakteristiku neodýmového magnetu.
4) Čo je paleomagnetizmus?
Paleomagnetizmus je vedecké skúmanie magnetických vlastností hornín.
Vo väčšine hornín sa nachádzajú feromagnetické minerály. Tieto minerály sa v čase vzniku horniny orientujú podľa smeru pôsobenia magnetického poľa a dochádza tak k magnetizácii horniny.
Pomocou paleomagnetizmu môžu vedci určiť pozíciu magnetických pólov aj rozmiestnenie jednotlivých kontinentov v rôznych geologických obdobiach.
Pozrite sa na paleogeografické mapy kontinentov z permu, triasu, jury, kriedy a zo súčasnosti.
Zdroj obrázkov: Wikimedia Commons, Public domain licence.
Zaujíma vás, čo sa na planéte stane, keď dôjde k zmene polarity magnetických pólov? Zistite v článku o magnetickom poli Zeme.
5) Jablko obsahuje železo. Prečo ho teda magnet nepriťahuje?
Väčšina živých organizmov a potravín obsahuje aj určité množstvo železa, napriek tomu ich však magnet nepriťahuje. Prečo? Je to preto, že železa obsahujú len veľmi málo. 100-gramové jablko má obsah železa na molekulárnej úrovni – iba 0,3 mg. A to nestačí, aby ho bežný magnet pritiahol. Ale keď použijete extra silný magnet a jablko zavesíte trebárs na špagát, je možné, že naň bude mať silný magnet vplyv.
Ak máte ďalšie otázky sa sveta magnetizmu, sledujte ďalšie diely magnetických otáznikov na blogu Unimagnet.