Magnetické otázniky 10 – Mendocino motor a magnetická búrka

Mendocino motor.

Čo je geomagnetická búrka, ako vzniká a čo môže spôsobiť? Čo je Mendocino motor a ako funguje? Je vo vesmíre magnetizmus? Odpovede nájdete v 10. diele seriálu magnetických otáznikov.

Z deviateho dielu magnetického seriálu už asi viete, či je možné zablokovať magnetickú silu magnetu a čo je antimagnet. Už sme písali aj o tom, ktorý kov, okrem železa, vytvára magnetické pole Zeme a kde je ukrytý.

1) Čo je geomagnetická búrka, ako vzniká a čo môže spôsobiť?

Keď na povrchu Slnka dôjde k slnečnej erupcii – mohutnej explózii žeravej plazmy, uvoľní sa silný prúd nabitých častíc prúdiacich rýchlosťou svetla k Zemi a niekedy čiastočne naruší magnetické pole našej planéty.

Bežné geomagnetické búrky, ktoré zaznamenávajú vedci v súčasnosti, môžu poškodiť elektrické a rádiové prístroje alebo spôsobiť polárnu žiaru na miestach, kde normálne nebýva.

Najsilnejšia známa geomagnetická búrka bola v roku 1859. Vtedajšia slnečná erupcia bola asi trikrát silnejšia ako tá dnešná. Ak by takáto silná búrka zasiahla Zem dnes, poškodila by satelity na obežnej dráhe, vyradila GPS navigáciu, znemožnila by rádiové vysielanie. Energetické siete by skolabovali a Zem by sa na niekoľko týždňov ponorila do tmy.

2) Čo je Mendocino motor?

Mendocino motor je levitujúci elektromotor poháňaný solárnou energiou.

Ako Mendocino motor funguje? Aby elektromotor fungoval, potrebuje priame slnečné svetlo. Motor napája väčšinou štyri monokryštalické solárne články. Každý z týchto článkov vyrába elektrinu v momente, keď sa nachádza v hornej pozícii – keď naň svieti slnečné svetlo.

Solárne panely potom privádzajú elektrickú energiu do cievky. Táto cievka s elektromagnetickými vlastnosťami sa stáva magnetickou a priťahuje sa k stálemu magnetu na základni. Vďaka tomu sa rotor opakovane otáča a dochádza tým aj k striedaniu jednotlivých panelov.

Rýchlosť otáčania rotora sa mení s intenzitou dopadajúceho svetla. Čím jasnejšiemu svitu ho vystavíte, tým sa bude točiť rýchlejšie.

Pre lepšiu predstavu si pozrite na video:

3) Je vo vesmíre magnetizmus?

Áno, je. Každá planéta, hviezda alebo galaxia má svoj magnetizmus.

Magnetizmus vo vesmíre.

„Magnetizmus generujú prírodné procesy v galaxii, preto takmer každé nebeské telo je magnetické. Ak chceme porozumieť vesmíru, musíme najprv porozumieť magnetizmu,“ uviedol profesor Bryan Gaenslerovi, Dunlap Institute for Astronomy & Astrophysics, University of Toronto v článku o magnetickom poli galaxií.

Fungujú magnety aj vo vesmíre? To zistíte v 3. diele magnetických otáznikov.

Sledujte ďalšie magnetické vychytávky na blogu Unimagnet.